Δεν τον άφησαν να κερδίσει… Τόσο απλά!

Ο Άρης ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό με 70-74 στο Αλεξάνδρειο σε έναν αγώνα που εν πολλοίς έκριναν τα διαφορετικά κριτήρια με τα οποία σφύριξαν οι τρεις διαιτητές. Οι κίτρινοι πάλεψαν ως το τελευταίο δευτερόλεπτο και θα μπορούσαν να φύγουν νικητές, αν τους… άφηναν!

Κακές επιθέσεις, αστοχία και άμυνες… Αυτό ήταν το σκηνικό στο πρώτο ημίχρονο του σημερινού αγώνα! Οι δύο ομάδες προσπάθησαν να εξουδετερώσουν η μία την άλλη μέσα από την άμυνα και το κατάφεραν στο πρώτο δεκάλεπτο όπως αποδεικνύεται από το 10-12 με το οποίο προηγήθηκε ο Ολυμπιακός. Ο Άρης σε αυτό το διάστημα σκόραρε εντός παιδιάς μόνο με τρίποντα, έχοντας 0/7 δίποντα, ενώ ο Ολυμπιακός ήταν επίσης άστοχος με 5/21 σουτ και είχε ένα μικρό προβάδισμα λόγω των επιθετικών του ριμπάουντ.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν λίγο καλύτερο αλλά και πάλι οι δύο ομάδες ήταν σε άσχημο… φεγγάρι επιθετικά. Ο Σπανούλης ήταν κύριος εκφραστής των επιθέσεων του Ολυμπιακού, περισσότερο σε ρόλο εκτελεστή παρά σε οργανωτή. Είχε 14 πόντους στο πρώτο μέρος.

Ο Ζάρας με 8 πόντους ήταν η βασική απειλή του Άρη, ενώ ο Μακ Νιλ είχε ίδια επίδοση αλλά με οχτώ σουτ. Οι κίτρινοι προηγήθηκαν με 15-14 (14’), αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα. Προηγήθηκε με 17-22 (16’) και 21-27 (18’) και παρότι οι κίτρινοι μείωσαν σε 24-27 (19’) το ημίχρονο έκλεισε στο 28-34 με τον Άρη να έχει δικαιολογημένα παράπονα για συγκεκριμένα σφυρίγματα των Κορομηλά και Σταματόπουλου.

Ο Οκάρο Γουάιτ εμφανίστηκε στο ματς στο δεύτερο ημίχρονο. Με δικούς του 11 πόντους (3τρ.) οι κίτρινοι όχι απλά μπήκαν και πάλι στον αγώνα, αλλά προηγήθηκαν και με 44-40 με φόλοου κάρφωμα του Μακ Νιλ στον αιφνιδιασμό στο 26’. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε με την βοήθεια των διαιτητών που σφύριζαν με άλλα κριτήρια την άμυνα του Άρη σε σύγκριση με του Ολυμπιακού. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν σερί 0-8 και προηγήθηκαν με 44-48 (28’), αλλά το δεκάλεπτο έκλεισε στο 52-53 με τον Άρη να παλεύει σαν ίσος προς ίσο χωρίς… ισονομία.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε και πάλι με… Γουάιτ! Ο Αμερικανός με 2/2 τρίποντα έβαλε τον Άρη μπροστά με 61-56 (33’), αλλά ο Ολυμπιακός αντέδρασε, πάντοτε υπό την ανοχή των διαιτητών και προηγήθηκε με 62-64 (2.26) με καλάθι του Γουόρικ, αφού πρώτα κακώς δεν μέτρησε λέι απ του Μακ Νιλ, το οποίο έκοψε αφού ακούμπησε η μπάλα στο ταμπλό ο Παπαπέτρου. Ο Σπανούλης με 1/2 βολές έκανε το 64-65 (1.52), ο Άρης προηγήθηκε με τον Μακ Νιλ 66-65 (1.37), αλλά ο Παπανικολάου με τρίποντο από την κορυφή έγραψε το 66-68 (1.15).

Ο Χάκετ με 1/2 βολές (33’’) έκανε το 66-69, ο Μακ Νιλ κέρδισε φάουλ στα 23’’ πριν το τέλος αλλά είχε 1/2 και μείωσε σε 67-69. Ο Πρίντεζης με 2/2 βολές στα 19’’ έκανε το 67-71, ο Μακ Νιλ μείωσε στα 10’’ με λέι απ σε 69-71, ο Πρίντεζης στα 5,4’’ έκανε το 69-72, ο Μακ Νιλ σε προσπάθεια για τρίποντο δεν πήρε τρεις βολές αλλά κανονικό φάουλ, έβαλε την πρώτη (70-72 στα 3,8’’) έχασε τη δεύτερη επίτηδες αλλά οι κίτρινοι δεν πήραν επιθετικό ριμπάουντ. Ο Πρίντεζης στα 2,9’’ πριν το τέλος διαμόρφωσε το τελικό 70-74…

Τα δεκάλεπτα: 10-12, 28-34, 52-53, 70-74.

ΑΡΗΣ: Γουάιτ 17 (1/2δπ., 5/8τρ., 6ρ.), Γουότερς 9 (3ρ., 4ασ.), Χάγκινς 11 (7ρ.), Μούρτος 6 (1), Μακ Νιλ 16 (5/8β., 4/9δπ., 1/7τρ., 5ρ.), Ξανθόπουλος (4ασ.), Πελεκάνος 3 (1), Τσούπκοβιτς, Ζάρας 8 (2/3τρ.), Κοέν, Σίμτσακ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Χάντερ, Σπανούλης 17 (11ασ.), Πρίντεζης 13 (9ρ.), Μάντζαρης 3 (1), Παπανικολάου 12 (8ρ.), Όντομ, Παπαπέτρου 4, Στρόμπερι 4, Μιλουτίνοφ 2, Γουόρικ 10 (8ρ.), Χάκετ 9 (3ασ.).