ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ

Δευτεραθλήτριες Ελλάδας οι κορασίδες του Αρη (photos-video)

Την πρώτη θέση στο 34ο Πανελλήνιο Κορασίδων ΟΠΑΠ που ολοκληρώθηκε σήμερα στο κλειστό δημοτικό γυμναστήριο Ραφήνας,  κατέκτησε ο Κρόνος Αγίου Δημητρίου που επικράτησε στον τελικό του Αρη με 46-32.

Tρομερή επιτυχία για τον Αρη η 2η θέση στην Ελλάδα!

Ο Κρόνος πέτυχε το πρώτο καλάθι του αγώνα, 2΄10΄΄ μετά την έναρξή του και ενώ είχαν προηγηθεί πολλές άστοχες ενέργειες και λάθη κι από τις δύο πλευρές. Η ομάδα της ΕΣΚΑΝΑ προηγήθηκε με 9-4, με σουτ της Ζαφείρη (6΄12΄΄), όμως ο Αρης έκλεισε την πρώτη περίοδο πίσω με 9-7.

Η ομάδα του Αγίου Δημητρίου διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα 2-5 πόντων στο πρώτο μισό του δεύτερου δεκαλέπτου. Η Βασιλική Κατσούλη με σουτ έγραψε το 18-11(16΄47΄΄) και λίγο αργότερα ο Κρόνος πήρε για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα (21-11) με τρίποντο της Ανδρέου.

Δύο τρίποντα και ένα καλάθι στις αρχές της τρίτης περιόδου από την Ζαφείρη, έφεραν ένα +18 για την ομάδα της ΕΣΚΑΝΑ, κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη. Ο Αρης δε μπόρεσε να πετύχει καλάθι στα πρώτα πέντε λεπτά της και το σκορ πήγε στο 32-11. Με ένα σερί 6-0 οι Θεσσαλονικιές μείωσαν προσωρινά, καθώς ο Κρόνος απάντησε με τον ίδιο τρόπο μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου.

Στη τελευταία περίοδο ο Αρης έκανε την τελευταία του προσπάθεια και κατάφερε να μειώσει σε 41-29, όμως η ομάδα του Αγίου Δημητρίου ήταν αυτή που πανηγύρισε τον τίτλο του Πρωταθλητή Ελλάδας.

Δεκάλεπτα: 7-9, 11-21, 17-38, 32-46

Διαιτητές: Χρόνης-Κλεπουσνιώτου-Τσατταλιού

Αρης (Τσαμπούρη): Ξενίδου, Μποροδήμου, Μπαλτζή 8, Καραμανλή, Ασλανίδου 2, Κοτζαμπάση, Γιάνταη 3, Τριανταφύλλου, Μαστροδημήτρη, Καραγιαννίδου 2, Νεράντζη 6, Τόλιου 11(14ρ.).

Κρόνος Αγίου Δημητρίου(Ανδρεοπούλου): Κατσούλη Β. 4, Πολυχρονοπούλου 5, Ανδρέου 12(1τρ., 15ρ.), Προδρομίδη, Φουστέρη, Κατσούλη Ε., Παπακώστα, Ζαφείρη 14(3), Γνεσούλη, Σταθοπούλου 11(1τρ., 10ρ.), Χατζόγλου, Λερούτσου.