“Μπάσκετ Κορασίδων: Ήττα στον τελικό και δεύτερος στην Ελλάδα ο Αρης”

Στην παρακάτω ανακοίνωση προχώρησε ο ΑΣ.

“Η ομάδα Μπάσκετ Κορασίδων του ΑΡΗ ηττήθηκε από τον Κρόνο Αγίου Δημητρίου με 32-46, στον μεγάλο τελικό του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος της ΕΟΚ και κατέκτησε τη δεύτερη θέση στην Ελλάδα.

Οι «κιτρινόμαυρες» πλήρωσαν τη δυστοκία τους στο δεύτερο και το τρίτο δεκάλεπτο όπου έχασαν την επαφή τους με το σκορ. Όμως τις αξίζουν συγχαρητήρια για τη φετινή πορεία τους, που τους έφερε μια ανάσα από τον πανελλήνιο τίτλο.

Το πρώτο πεντάλεπτο ήταν ισορροπημένο (4-4) αλλά ο Κρόνος ξέφυγε με 4-9. Ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 7-9, σκορ με το οποίο έληξε η πρώτη περίοδος.

Ο Κρόνος ξέφυγε με 11-21 την ώρα που ο ΑΡΗΣ είχε εγκλωβιστεί επιθετικά. Μ’ αυτό το σκορ τελείωσε το πρώτο ημίχρονο.

Με δύο σερί τρίποντα η ομάδα του Αγίου Δημητρίου έκανε το 11-27 και στη συνέχεια το 11-32. Ο ΑΡΗΣ προσπάθησε να αντιδράσει και με ένα γρήγορο 6-0 μείωσε σε 17-32 αλλά ο Κρόνος απάντησε με τον ίδιο τρόπο και το 30’ βρήκε το σκορ στο 17-38.

Ο ΑΡΗΣ με σερί 8-0 μείωσε σε 29-41 αλλά δεν υπήρχε χρόνος για την ανατροπή και ο Κρόνος έφτασε στη νίκη με 32-46.

Δεκάλεπτα: 7-9, 11-21, 17-38, 32-46

Διαιτητές: Χρόνης-Κλεπουσνιώτου-Τσατταλιού

ΑΡΗΣ (Τσαμπούρη): Ξενίδου, Μποροδήμου, Μπαλτζή 8, Καραμανλή, Ασλανίδου 2, Κοτζαμπάση, Γιάνταη 3, Τριανταφύλλου, Μαστροδημήτρη, Καραγιαννίδου 2, Νεράντζη 6, Τόλιου 11(14ρ.).

Κρόνος Αγίου Δημητρίου (Ανδρεοπούλου): Κατσούλη Β. 4, Πολυχρονοπούλου 5, Ανδρέου 12(1τρ., 15ρ.), Προδρομίδη, Φουστέρη, Κατσούλη Ε., Παπακώστα, Ζαφείρη 14(3), Γνεσούλη, Σταθοπούλου 11(1τρ., 10ρ.), Χατζόγλου, Λερούτσου”.