Δεύτερη ήττα για τους εφήβους του Άρη με 82-76 από τον ΠΑΟΚ

Δεύτερη ήττα για τους εφήβους του Άρη με 82-76 από τον ΠΑΟΚ για το final four της ΕΚΑΣΘ στο κλειστό γήπεδο της Μίκρας.

Οι κιτρινόμαυροι ήθελαν να… ρεφάρουν την ήττα της πρεμιέρας από την ΧΑΝΘ, όμως δεν τα κατάφεραν γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 82-76.

H ενημέρωση του ΑΣ:

H ομάδα του Τάσου Κουγιουμτζίδη ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος, αλλά στο δεύτερο έχασε τον έλεγχο του αγώνα.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε πολύ δυνατά και πήρε τα ηνία του αγώνα. Προηγήθηκε με 7-16 και 11-20 και αποκρούοντας κάθε προσπάθεια αντεπίθεσης του αντιπάλου, έφτασε στο +10 (15-25) και έκλεισε το δεκάλεπτο στο 16-27.

Με ευστοχία έξω από τα 6.75 ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε 23-35. Ο αντίπαλος αντεπιτέθηκε και πέρασε με 41-40, όμως οι «κιτρινόμαυροι» πήραν ξανά το προβάδισμα και έκλεισαν το ημίχρονο στο 42-45.

Ο ΑΡΗΣ έφτασε στο +5 (45-50) πριν με συνεχόμενα τρίποντα ο ΠΑΟΚ περάσει 57-50. Ο αντίπαλος έφτασε στο +9 (65-56), πριν ο ΑΡΗΣ μειώσει σε 65-60 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Οι «κιτρινόμαυροι» μετέτρεψαν το 70-60 σε 70-64 και μείωσαν ακόμα περισσότερο σε 72-68, αλλά τρία συνεχόμενα λάθη έφεραν το 80-70. Ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 80-76 στα 22’’ πριν από το τέλος, αλλά δεν είχε άλλο χρόνο για να ολοκληρώσει την αντεπίθεση.

Τα δεκάλεπτα: 16-27, 42-45, 65-60, 82-76.

ΠΑΟΚ (Τζώρας-Σταυρόπουλος): Φαρχάτ, Μητρόπουλος 15 (2), Τανούλης 23, Καραγιαννίδης 8, Κατσαμούρης 2, Κώνστας, Χαρίτογλου 13 (3), Παναγιώτου, Αστεριάδης, Κόνσουλας 23 (2), Αχτσής, Μπρουζιώτης.

ΑΡΗΣ (Κουγιουμτζίδης): Ζεϊμπέκης 9 (3), Βουρτζούμης 23 (6), Χρυσανθάκης, Παπαδόπουλος 8 (2), Καλαϊτζάκης 3 (1), Ανδρέου 10, Νετζήπογλου 21, Πανούδης, Γκοτζαμανίδης, Σανγκαρέ, Χασάπης 2.