Πρεμιέρα με νίκη του Άρη επί των Μαχητών για το μπάσκετ εφήβων

Η ομάδα Μπάσκετ Εφήβων του Άρη επικράτησε με 78-64 των Μαχητών Πειραματικού Πεύκων, στην πρεμιέρα του Πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΘ του 1ου ομίλου.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο στο πρώτο δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με τρεις (20-23), ωστόσο χάρη στην πολύ καλή ανασταλτική λειτουργία των «κιτρινόμαυρων», ο Άρης πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 37-29, δεχόμενος μόνο έξι πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα η ομάδα του Άρη στο δεύτερο ημίχρονο και με  πρωταγωνιστή τον Τσαχτσίρα, ο οποίος πέτυχε 24 πόντους, κατάφερε εύκολα να φυ΄τάσει στη νίκη με 78-64.

ΔEKAΛEΠTA: 20-23, 37-29, 58-47, 78-64

ΔIAITHTEΣ: KANTEPEΣ-ΔIKTAΠANIΔHΣ

APHΣ (Kεσαπίδης-Γουλτίδης): Προβατίδης, Kυργάκης 7(1), Kατσαρός, Kαζαμίας 7, Δονάκης 11(1), Hλιόπουλος, Λαμπρόπουλος 15, Γεροκώστας 9, Tσαχτσίρας 24(3), Σιόγκας 5.

MAXHTEΣ ΠEIPAMATIKO ΠEYKΩN (Mελετιάδης-Kυριαζής): Bαζούκης 11(1), Φωτιάδης 2, Tζαμπλάζης 20(4), Tσιμερικας 10 (5 KΛ.), Ξανθος, Aλμπάνης, Mέλλιος 2, Kακαλέτρης 11 (6 ριμπ., 4 κοψ.), Nαλμπάντης 2, Mπέτος, Nικολάου 6, Kυριακουλάκος.