Διπλό στην Ολλανδία (58-51) και… μισή πρόκριση

Πιο κοντά στην πρόκριση του στους «16» του Γιούροκαπ βρίσκεται ο Άρης που επικράτησε της Γκαστέρα Φλέιμς μέσα στη «Martini Plaza» του Γκρόνιγκεν με σκορ 58-51, κατακτώντας το δεύτερο συνεχόμενο διπλό, για την 3η αγωνιστική της διοργάνωσης. Οι κίτρινοι είχαν διαφορά 15 πόντων, αλλά την έχασαν στο τέλος, όμως στα τελευταία είχαν καθαρό μυαλό και πήραν δίκαια τη νίκη!

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά τον αγώνα, δίνοντας ιδιαίτερη έμφαση στο αμυντικό κομμάτι κι έφταναν με πολύ μεγάλη δυσκολία στο αντίπαλο καλάθι. Η Γκαστέρα προηγήθηκε με 7-2 ύστερα από καλάθι του Ντουρισό λίγο πριν τη συμπλήρωση τεσσάρων λεπτών στο παιχνίδι. Με δυο καλάθια του Τσαϊρέλη και του Βεργίνη ο Άρης έφερε τον αγώνα στα ίσια (9-9) με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Μαυραειδής έβαλε τους κίτρινους μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά (9-11) και με τον Κερούς να είναι αποτελεσματικός, η ομάδα της Θεσσαλονίκης προηγήθηκε με 17-11 περίπου στα μισά της δεύτερης περιόδου (5”36” πριν το τέλος του ημιχρόνου). Η εικόνα του παιχνιδιού πάντως δεν άλλαξε και οι δυο ομάδες παρέμειναν άστοχες με τον Άρη να έχει 0/7 τρίποντα στο πρώτο μέρος και τους παίκτες της Γκαστέρα να μην μπορούν ούτε αυτοί να βρουν στόχο. Παρόλα αυτά βρίσκοντας λύσεις από τον Μάλντροου, η ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή δημιούργησε μια διαφορά επτά πόντων (15-22 στο 17′) αλλά έμεινε για τρία λεπτά χωρίς καλάθι και οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 22-20 στο ημίχρονο.

Με τον Μάλντροου να υπερέχει έναντι των ψηλών της ολλανδικής ομάδας, οι κίτρινοι διατήρησαν το προβάδισμα και στην τρίτη περίοδο. Άρχισαν να χτίζουν μια διαφορά (24-29 στο 25′) και με ένα σερί 11-0 την έφτασαν για πρώτη φορά σε διψήφια τιμή (28-39). Πρωταγωνιστής σ’ αυτό το διάστημα ήταν ο Δημήτρης Βεργίνης που μεταμόρφωσε την ομάδα και με επτά συνεχόμενους πόντους έδωσε στον Άρη αέρα 12 πόντων (29-41) στο 30′.

Ο Αλεξανδρής παρέταξε στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου στο παρκέ ελληνική πεντάδα που τον δικαίωσε. Ο Μπόγρης πήρε τη σκυτάλη από τον Βεργίνη και με τέσσερις συνεχόμενους πόντους έφερε την αναμέτρηση στο +14 (31-45).Ο Άρης προηγήθηκε και με 15 πόντους (33-48 στο 33′) αλλά στη συνέχεια έχασε τον ρυθμό του γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι Ολλανδοί πλησιάζοντας στους τρεις (47-50 στο 36΄).

Ο Τσαλδάρης έδωσε τη λύση με τρίποντο (47-53) στην επόμενη φάση. Ο Ντιφάρες μείωσε στους τέσσερις (49-53 στα 2’14”) όμως ο Μάλντροου απάντησε άμεσα (49-55 στο 1”14”). Με μια βολή ο Ντε Ρανταμί έκανε το 50-55 (στα 54”). Ο Γουάιατ τον μιμήθηκε (51-55, στα 49”). Ο Ντέιβις κέρδισε φάουλ και με 1/2 βολές έκανε το 56-51, 30” πριν τη λήξη. Ο Μπελ αστόχησε σε τρίποντο και ο Ντέιβις, όντας πιο ψύχραιμος από τη γραμμή σφράγισε τη νίκη του Άρη.

Τα δεκάλεπτα: 9-9, 20-22, 29-41, 51-58.

ΓΚΑΣΤΕΡΑ: Γουέσμπι, Ντε Ρανταμί 10, Ντορισό 19 (7ρ.), Θέουβκενς, Βαν Σάικ, Μπελ 9 (2), Μακ Κλίρι 2, Γουάιατ 5, Ντιφάρες 6, Βουρν.

ΑΡΗΣ: Μαυραειδής 8 (1), Κερούς 4 (5ρ., 2ασ.), Τζέιμς 1, Τσαϊρέλης 4 (3ρ.), Ντέιβις 7 (8ρ., 2ασ.), Κρούσιτς, Μπόγρης 6 (2ρ.), Μάλντροου 14 (2/5β., 6/11δπ., 0/2τρ., 13ρ.), Τσαλδάρης 3 (1), Βεργίνης 11 (2/2β., 3/4δπ., 1/1τρ).