Διπλό στο Ρέθυμνο (83-88) με ανατροπή και ελληνική σφραγίδα! Οριστικά τρίτος ο Άρης!

Ο Άρης με ανατροπή και σερί 9-0 στα τελευταία δύο λεπτά πήρε τη νίκη μέσα στο Ρέθυμνο με σκορ 88-83 και κατέκτησε και μαθηματικά την τρίτη θέση στην κανονική διάρκεια. Η σημερινή νίκη είχε ελληνική σφραγίδα, καθώς κορυφαίοι των κίτρινων ήταν οι Ζάρας, Πελεκάνος και Σίμτσακ και μαζί τους εξαιρετικός και ο Γουάιτ στο δεύτερο μέρος!

Μετά από ένα πεντάλεπτο λαθών και αφλογιστίας, Άρης και Ρέθυμνο βρήκαν ρυθμό επιθετικά και προσέφεραν πλούσιο θέαμα στο “Μελίνα Μερκούρη”. Το σκορ στο 5’ ήταν 7-9 για τους κίτρινους, όμως η είσοδος του Μιχάλη Πελεκάνου και του Θόδωρου Ζάρα άλλαξαν την εικόνα του αγώνα. Οι δυο τους ήταν “καυτοί” έξω από τα 6,75μ. και με 7/11 τρίποντα έδωσαν στον Άρη διαφορά ασφαλείας.

Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 17-17, όμως ο Άρης προηγήθηκε πολύ γρήγορα με 17-27 (13’) με τον Πελεκάνο να μην σταματιέται. Η σκυτάλη δόθηκε στον Ζάρα, ο οποίος “εκτέλεσε” τους Κρητικούς στην δεύτερη περίοδο.

Το παιχνίδι είχε… τρελό ρυθμό κι αυτό δεν ευνοούσε τον Άρη, ήταν όμως τέτοια η ευστοχία από το τρίποντο (9/15τρ. στο α’ μέρος) που έδωσε στους κίτρινους το προβάδισμα σταθερά. Στο 16’ οι Κρητικοί μείωσαν σε 31-37, με τον Κάρτερ να δημιουργεί πολλά προβλήματα (12π.), όμως πολύ γρήγορα το σκορ έγινε 33-44 (18’) πριν το ημίχρονο κλείσει στο 40-47 με τους Ζάρα (12π.) και Πελεκάνο (11π.) να έχουν τους μισούς πόντους των κίτρινων.

Με σερί 10-0 το Ρέθυμνο πολύ γρήγορα όχι απλά κάλυψε την εις βάρος του διαφορά, αλλά προσπέρασε με 50-47 (23’). Οι κίτρινοι αντέδρασαν και πάλι με το μακρινό σουτ, πήραν το προβάδισμα με 50-52 (24’), 55-58 (28’) και 58-61 πριν κλείσει το δεκάλεπτο στον πόντο μετά από καλάθι του Σάφτεναρ (60-61). Τα τρίποντα του Άρη σε αυτό το δεκάλεπτο ήταν 3/5, αλλά δεν μπορούσε η ομάδα του Πρίφτη να ελέγξει τον ρυθμό μέσα από την άμυνά της…

Οι κίτρινοι προσπάθησαν να ξεφύγουν στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, προηγήθηκαν με 66-71 (33’) με τον Σίμτσακ να δίνει πολύτιμες λύσεις, όμως το Ρέθυμνο δεν τα παράτησε. Με τρία σερί τρίποντα του Ντελινινκάιτις οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 76-73 (35’), αλλά ο Άρης επανήλθε. Προηγήθηκε με 77-79 με βολές του Σίμτσακ 2.52 πριν το τέλος, όμως το Ρέθυμνο έκανε μικρό σερί 6-0 και πήρε πάλι το προβάδισμα με 83-79!

Οι κίτρινοι αντέδρασαν με τον πιο πειστικό τρόπο. Χωρίς να δεχθεί πόντο στο υπόλοιπο του αγώνα έκανε σερί 9-0 και έφτασε στο τελικό 83-88! Κρίσιμο σημείο ήταν όταν ο Γουότερς στα 18’’ έβαλε τον Άρη μπροστά με 83-85 και στην επόμενη επίθεση οι παίκτες του Πρίφτη με σωστή άμυνα και ψυχραιμία στις βολές έφτασαν στη νίκη και την τρίτη θέση.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 40-47, 60-61, 83-88.

ΡΕΘΥΜΝΟ: Σχίζας 6, Γιαννόπουλος 5 (1), Χάροου 14 (1), Στόουν 8 (1), Κάρτερ 15 (7ρ.), Ντελινινκάιτις 9 (3), Μάντεν 15 (6ρ., 3ασ.), Σάφτεναρ 11, Τσακαλέρης, Θεοδωρίδης.

ΑΡΗΣ: Γουάιτ 15 (6/9β., 3/4δπ., 1/3τρ., 13ρ., 3ασ., 2κοψ.), Γουότερς 10 (6ασ.), Χάγκινς 4, Μούρτος 5 (1), Μακ Νιλ 13 (7/8β., 3/7δπ., 0/4τρ., 5ρ., 2ασ.), Ξανθόπουλος (3ασ.), Πελεκάνος 14 (1/1δπ., 4/5τρ., 4ρ.), Τσούπκοβιτς, Ζάρας 12 (4/7τρ.), Κοέν 2, Σίμτσακ 13 (3/4β., 5/5δπ., 4ρ.).