Διπρόσωπος Άρης, ήττα με 63-69 και προβληματισμός…

Ο διπρόσωπος Άρης έχασε από τον Πανιώνιο με σκορ 69-63, πληρώνοντας το τραγικό δεύτερο ημίχρονο. Οι κίτρινοι προηγήθηκαν με 34-24 στο πρώτο μέρος, είχαν φτάσει πιο πριν στο +15, αλλά… κατάφεραν να χάσουν άλλον έναν αγώνα που κρίθηκε στο τέλος και πλέον οι πιθανότητες για μια θέση στην πρώτη εξάδα μειώθηκαν αισθητά.

Μέσα από την άμυνα ο Άρης προσπάθησε να επιβληθεί στο σημερινό παιχνίδι. Οι κίτρινοι παρότι δεν είχαν Τζέιμς και Τσαλδάρη, βρήκαν τον τρόπο να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα πιέζοντας τον Πανιώνιο. Μετά το ισορροπημένο πρώτο πεντάλεπτο (6-5), οι κίτρινοι ανέβασαν στροφές και με πρωταγωνιστές τους Ταπούτο και Ντέιβις προηγήθηκαν με 16-9 στο τέλος της περιόδου.
Η αστοχία του Πανιωνίος στις βολές (5/14 στο α’) και από τα 6,75μ. (1/6) ήταν στοιχεία που δεν άφησε ανεκμετάλλευτα ο Άρης. Με καλή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση οι κίτρινοι προηγήθηκαν με 21-12 (13′), 27-16 (17′) και έφτασαν στο +15 (34-19 στο 19′), όμως ο Πανιώνιος μπόρεσε να μειώσει στο τελευταίο λεπτό στο 34-24 του πρώτου μέρους. Οι κίτρινοι ήταν κυρίαρχοι του αγώνα κάτι που αντικατοπτρίστηκε από την αξιολόγηση των δύο ομάδων, όπου ο Άρης υπερίσχυσε 40-13 των κυανέρυθρων.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Πανιώνιος με 6/8 τρίποντα στην τρίτη περίοδο και με εξαιρετικούς τους Μπατή, Γιάνκοβιτς και Ντίμπλερ στην περιφέρεια “σκόρπισε” τον Άρη και με επιμέρους σκορ 27-10 στο διάστημα αυτό, πήρε τον έλεγχο του αγώνα και το προβάδισμα με 51-44.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Πανιώνιος έφτασε στο +10 (59-49), όμως ο Βεργίνης με προσωπικές ενέργειες έβαλε τον Άρη στο παιχνίδι… Ο Άρης στο 39′ μείωσε σε 61-57, είχε την επίθεση μετά από καλή άμυνα, αλλά ο Κερούς έχασε το τρίποντο και στα 49” ο Κις έκανε το 63-57. Ο Ταπούτος με βολές στα 48” μείωσε σε 63-59, ο Κις όμως και πάλι ευστόχησε (25”) για το 65-59. Εκεί ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι, αφού το καλάθι του Βεργίνη (61-65 στα 20”) απαντήθηκε άμεσα με βολές του Ντίμπλερ (67-63).

Τα δεκάλεπτα: 16-9, 34-24, 44-51, 63-69.

ΑΡΗΣ: Μαυροειδής, Κερούς 1, Ταπούτος 19 (7/8β., 3/8δπ., 2/6τρ., 6ρ.), Τσαϊρέλης 2, Ντέιβις 11 (5/6β., 3/5δπ., 5ρ., 2κλ.), Κρούσιτς 4, Μποχωρίδης, Μπόγρης 4, Μάλντροου 2, Βεργίνης 20 (8/8β., 6/10δπ., 0/3τρ., 3ρ., 3κλ.).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Ξανθόπουλος, Κις 17 (5/6β., 3/4δπ., 2/5τρ., 3ρ., 3ασ.), Στίβεσον 5, Ντίμπλερ 12 (5ρ., 3ασ.), Μπατής 13 (3/3β., 2/4δπ., 2/6τρ., 4ρ.), Γιάνκοβιτς 9 (2), Καββαδάς 4, Σαρικόπουλος, Νάντζφεϊ, Μπόισα 4, Παραγυιός 3.

Διαβάστε εδώ την εξέλιξη του αγώνα λεπτό προς λεπτό, όπως σας την παρουσίασε live το PRESSARIS