Δύση και Γουέστμπρουκ έσπασαν τα ρεκόρ στο Ολ Σταρ Γκέιμ του ΝΒΑ (photos)

Δεν ήταν ένας από αυτούς τους αγώνες που είχαν 5 καρφώματα ανά λεπτό. Το φετινό All Star Game είχε πολλά τρίποντα, 133 (!) για την ακρίβεια, αλλά ακόμη κι έτσι ήταν απολαυστικό. Η Team West νίκησε την Team East με το χορταστικό 163-158, χάρη στον φοβερό και τρομερό Russell Westbrook που έκανε το πιο παραγωγικό ημίχρονο στην ιστορία του θεσμού (έβαλε 27 πόντους, τρεις περισσότερους από την προηγούμενη καλύτερη επίδοση) και λίγο έλειψε να σπάσει και το απόλυτο ρεκόρ των 42 πόντων που κρατά ο Wilt Chamberlain από το 1962. Ο super star των Oklahoma City Thunder έμεινε στους 41 και φυσικά αναδείχθηκε πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης, στην οποία ξεκίνησαν δυο αδέλφια (ο Pau και ο Marc Gasol), κάτι που δεν είχε συμβεί ποτέ ξανά στο παρελθόν! Ηταν κι αυτό ένα από τα γεγονότα του ματς.

Οι κορυφαίοι της αναμέτρησης

Ο MVP του αγώνα, ήρθε από τον πάγκο, έπαιξε κάτι λιγότερο από 26 λεπτά, σκόραρε 41 πόντους με 11/19 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 4/4 βολές, μάζεψε 5 ριμπάουντ και έδωσε μια ασίστ. Οι άλλοι δυο που ξεχώρισαν από την ομάδα της Δύσης ήταν ο LaMarcus Aldridge (18 πόντοι, 4/4 τρίποντα σε 18 λεπτά) και ο James Harden (29 πόντοι, 7/12 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ σε 27 λεπτά). Λιγότερο απ’ όλους έπαιξε ο Kevin Durant που έβαλε μόλις ένα σουτ, ενώ ο Dirk Nowitzki ολοκλήρωσε το πρώτο του alley-oop κάρφωμα μετά από 11 χρόνια!

463537440

Κορυφαίος για την ομάδα της Ανατολής ήταν ο LeBron James (30 πόντοι, 11/21 σουτ, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ σε 32 λεπτά) που χρειάζεται μόλις ένα τρίποντο για να γίνει ο κορυφαίος σκόρερ όλων των εποχών σε All Star Games (έχει 278 και βλέπει μπροστά του τον Kobe Bryant με 280), με τον Kyle Korver να έρχεται από τον πάγκο και να δίνει 21 πόντους. Ναι, όλους με τρίποντα. 7/12 είχε. Ο John Wall (19 πόντοι, 7 ασίστ), ο Jeff Teague (14 πόντοι σε 13 λεπτά) και ο Carmelo Anthony (14 πόντοι, 6/20 σουτ), ο ήρωας του κοινού που τον αποθέωσε περισσότερο από κάθε άλλον, ήταν τα στηρίγματά του. Λιγότερο απ’ όλους έπαιξε ο Jimmy Butler, ο οποίος αντιμετωπίζει έναν τραυματισμό στον ώμο.

Τα ρεκόρ του αγώνα, ήταν πολλά. Πάρα πολλά…

records

* Περισσότεροι πόντοι σε ένα ημίχρονο. 27 έβαλε ο Russell Westbrook.

* Περισσότερα εύστοχα σουτ σε ένα ημίχρονο. 11 έβαλε ο star των Thunder.

* Περισσότεροι πόντοι σε ένα ημίχρονο (165 στο πρώτο) και συνολικά στον αγώνα (321).

* Περισσότερα τρίποντα σε ένα ματς (133) και περισσότερα εύστοχα από ποτέ (48).

* Περισσότερα εύστοχα τρίποντα από μια ομάδα (25 έβαλε η Team West).

* Περισσότεροι πόντοι από μια ομάδα (οι 163 της Team West).

* Δεύτερη  καλύτερη ατομική επίδοση οι 41 πόντοι του Russell Westbrook (42 είχε βάλει ο σπουδαίος Wilt Chamberlain το 1962).

463541084

Harden – Westbrook ξεκίνησαν με έναν στόχο

Το ματς ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς. Η Δύση προηγήθηκε από νωρίς (18-28) χάρη στους 11 πόντους του Harden και τους 8 του Aldridge, πριν πάρει τη σκυτάλη ο Westbrook και με 5/6 προσπάθειες γράψει το 36-47 της πρώτης περιόδου. Ο LeBron με 15 και ο Korver με τρία τρίποντα ξεχώριζαν για την Ανατολή, που σε κάποια στιγμή είχε 5άδα με τέσσερις Hawks και τον Irving!

“Τρελαμένος” ο Russell, έγραψε ιστορία!

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και σε διάστημα 31″, ο RW έβαλε 3/3 τρίποντα (!) πριν προσθέσει άλλους έξι πόντους για το 54-69 στα μέσα του δωδεκαλέπτου. Είχε φτάσει τους 27 και ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης. Εκανε και ρεκόρ παραγωγικότητας σε ένα ημίχρονο, καθώς κανείς δεν είχε βάλει στο παρελθόν περισσότερους από 24 σε μισό ματς (τόσους είχαν ο Glen Rice το 1997 και ο Kyrie Irving το 2014). Αφήστε που το κατάφερε σε μόλις 11′ και 27″. Οταν, πάντως, βγήκε από το ματς η ομάδα της Ανατολής μάζεψε τη διαφορά και έκλεισε το ημίχρονο στο -1 (82-83).

Ο LeBron με 22 και ο Westbrook με 27 ήταν οι δυο πρώτοι σκόρερ, με τις δυο ομάδες να έχουν 47/70 δίποντα και 22/71 τρίποντα! Επίσης, οι 165 πόντοι που σημειώθηκαν αποτελούν ρεκόρ στην ιστορία των All Star Games, καθώς ισοφαρίστηκαν οι επίσης 165 που μπήκαν στο πρώτο μέρος του περσινού αγώνα.

Aldridge και Westbrook εναντίον… Hawks

Με τον Aldridge να βάζει το ένα τρίποντο μετά το άλλο και τους Thompson να του δίνουν βοήθειες επίσης από την περιφέρεια, η Δύση κράτησε το προβάδισμα παρά τα μακρινά σουτ του Lowry (96-104). Ο Westbrook επέστρεψε για να χτυπήσει το κεφάλι του στο ταμπλό (!) σε alley-oop κάρφωμα, πριν κάνει άλλα δυο εκπληκτικά και βάλει εκ νέου μπροστά τη Δύση, χαρίζοντας ένα φανταστικό show στο κοινό. Για την ακρίβεια, έπαιζε με την γνωστή του ένταση, ήθελε να κερδίσει. Ακόμη και σε τέτοιο ματς. Η τρίτη περίοδος έκλεισε πάντως με το σκορ ισόπαλο (122-122) χάρη στην τετράδα των Atlanta Hawks.

Millsap και Korver από τη μια, Lillard και Westbrook από την άλλη, αντάλλαξαν τρίποντα για το 132-135 της Δύσης. Οι άμυνες έγιναν φυσικά πιο σκληρές στα τελευταία λεπτά, με τον Paul να γράφει το 148-155 και τον Westbrook να επιστρέφει για να βάλει τρίποντο για το 149-158. Είχε φτάσει τους 39… Και κάπως έτσι, έκρινε και την έκβαση της αναμέτρησης.

463538246

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε το show του All Star Game, καθώς η Christina Aguilera έδωσε το δικό της show με ένα αρκετά αποκαλυπτικό φόρεμα. Τον εθνικό ύμνο τον τραγούδησε η πολυτάλαντη Queen Latifah με έναν κάπως ιδιαίτερο τρόπο. Στο ημίχρονο είδαμε τιν ομολογουμένως… ερωτεύσιμη Ariana Grande, αλλά και την άκρως εντυπωσιακή Nicky Minaj να κάνει guest εμφάνιση.

Πηγή: nba.sport24.gr