Είχε τις ευκαιρίες του στο ΟΑΚΑ, αλλά…

Ο Άρης είχε τις ευκαιρίες του στο ΟΑΚΑ, πάλεψε απέναντι στον Παναθηναϊκό, αλλά ηττήθηκε με σκορ 84-68, το οποίο σαφώς και δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα των κίτρινων στον πέμπτο ημιτελικό. Πλέον οι κίτρινοι στρέφουν την προσοχή τους στην σειρά των μικρών τελικών με την ΑΕΚ, την προσεχή Τετάρτη στο Παλέ.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν… καρμπόν από τον τέταρτο ημιτελικό για τον Άρη. Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη ήταν χαρακτηριστικά άστοχοι, δεν είχαν καλές επιλογές στα σουτ που επιχείρησαν, αλλά αμυντικά ήταν συμπαγείς τουλάχιστον στα πρώτα 6-7 λεπτά του αγώνα. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 9-4 (4’) αλλά η είσοδος του Φελντέιν στο παιχνίδι έδωσε άλλη μια επιθετική λύση στους πράσινους που έκαναν σερί 11-0 και μετέτρεψαν το 9-6 σε 20-6 (9’) πριν το δεκάλεπτο κλείσει στο 24-14.

Ο Αμερικανός γκαρντ του Παναθηναϊκού πέτυχε πολύ γρήγορα 13 πόντους και ήταν αυτός που δημιούργησε τα περισσότερα προβλήματα, μαζί με τον (έτετο ξενύχτη) Γκιστ στην δεύτερη περίοδο. Οι κίτρινοι βρέθηκαν πίσω μέχρι και με 19 πόντους (33-14 στο 14’), χωρίς να μπορούν να βρουν στόχο στην επίθεση, είτε από το τρίποντο, είτε από το “ζωγραφιστό”.

Ο Τσούπκοβιτς έδωσε κάποιες λύσεις και μαζί με τους Γουάιτ, Μούρτο και Γουότερς συνέβαλε στην μείωση του σκορ. Ο Άρης έκανε σερί 9-0, μείωσε σε 33-23 (17’), αλλά παιδικά λάθη έδωσαν το δικαίωμα στους πράσινους να ξεφύγουν και πάλι με 39-23 (19’). Το θετικό ήταν ότι ο Άρης αντέδρασε στο τελευταίο λεπτό και έκλεισε το ημίχρονο στο -12 (40-28) με τρίποντο του Γουάιτ στην εκπνοή.

Με εξαιρετικό τον Μακ Νιλ οι κίτρινοι δεν άργησαν να επιστρέψουν στον αγώνα. Μείωσαν σε 40-34 (23’), 42-36 (24’) και 44-38 (25’), αλλά ενώ είχαν ευκαιρίες να ρίξουν κι άλλο την διαφορά, τα ελεύθερα σουτ που βγήκαν δεν βρήκαν στόχο. Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε κάποια λάθη του Άρη ξέφυγε με +12 (53-41 στο 27’), αλλά οι κίτρινοι δεν παράτησαν το παιχνίδι. Μείωσαν σε 53-46 (28’) με τρίποντο του Γουάιτ, το δεκάλεπτο έκλεισε στο 57-48 και αυτή η διαφορά διατηρήθηκε ως το 34’ (64-56).

Ο Γουίλιαμς βγήκε μπροστά για τον Παναθηναϊκό και η διαφορά πήγε στους 13 πόντους (73-60). Ο Άρης μείωσε σε 73-64 (37’), είχε την ευκαιρία να μειώσει κι άλλο, αλλά άστοχες βολές, λάθη και ατυχία (το πολύ τυχερό καλάθι και φάουλ του Γουίλιαμς) έπαιξαν ρόλο για να μην αλλάξει κάτι ως το τέλος…

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 40-28, 57-48, 84-68.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Χαραλαμπόπουλος 4 (4ρ.), Φώτσης, Καλάθης 15 (5ρ.), Γουίλιαμς 15 (1), Χάντερ, Ραντούλιτσα 9, Παππάς, Φελντέιν 23 (3/3β., 4/5δπ., 4/7τρ., 5ρ., 4ασ., 3κλ.), Διαμαντίδης 2, Γκιστ 16 (5ρ., 2ασ., 3κλ.), Χέινς.

ΑΡΗΣ: Γουάιτ 17 (2/2β., 3/5δπ., 3/5τρ., 5ρ.), Γουότερς 10 (2/2β., 4/7δπ., 0/4τρ., 4ασ.), Μούρτος 10 (11ρ.), Σίμτσακ, Μακ Νιλ 18 (5/5β., 2/8δπ., 3/9τρ., 3ρ., 3ασ.), Ξανθόπουλος, Πελεκάνος, Τσούπκοβιτς 9 (2/2β., 2/3δπ., 1/4τρ., 5ρ.), Φλιώνης, Ζάρας 2, Κοέν 2.