Εθνική Νέων: Ήττα-αποκλεισμός στο 90+3′

Η Εθνική Νέων γνώρισε την ήττα (1-0) από την αντίστοιχη του Βελγίου στο 90+3′ κι αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2019-2020 για την ηλικιακή κατηγορία Κ19 ετών.

Το γκολ πέτυχε ο 18χρονος επιθετικός της Γκενκ, Άρνε Κάιπερς (συνωνυμία με τον συμπατριώτη του επιθετικό του Ολυμπιακού που παίζει δανεικός στην Αζαξιό), ο οποίος νίκησε στο τρίτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου του δευτέρου ημιχρόνου τον Μανδά.

Έτσι το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα – σε συνδυασμό με τη νίκη της Ισλανδίας με 4-2 επί της Αλβανίας – έμεινε στην τρίτη θέση και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2019-2020 για την ηλικιακή κατηγορία Κ19 ετών.

ΒΕΛΓΙΟ: Βάνερβουρτ, Κάνα, Λίσενς, Ράσκιν (82΄ Εσαμπρί), Ονάνα (61′ Βρανκ), Κάιπερς, Ντεβόλφ, Ντεκέτελερ (82′ Ουγκούρ), Βαν ντερ Μπρεμτ, Βαντερμιούλεν (69′ Ντεβίντερ), Βάεσεν (61′ Μ΄Μπαγιό).

ΕΛΛΑΔΑ: Μανδάς, Λιάβας, Ζαγαρίτης, Γκοτζαμανίδης, Αλεξανδρόπουλος, Βρακάς (72′ Αθανασακόπουλος), Τζόλης, Μιχελής, Τζήμας (85′ Τσακίρης), Σουρλής (79′ Φακκής), Βαγιαννίδης.