Εκνευρισμός και ήττα 0-3 από το Φοίνικα

Ανήμπορος να αποσπάσει θετικό αποτέλεσμα από τον ισχυρό Φοίνικα Σύρου αποδείχθηκε ο Άρης, που γνώρισε ήττα με 0-3 σετ (21-25, 17-25, 23-25) στο Αλεξάνδρειο Μέλαθρο για τη 10η αγωνιστική της Α1 ανδρών. Για τους «κίτρινους», που παραμένουν στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας, ντεμπούτο έκανε ο λίμπερο Λάμπης Μπαμπαλιούτας.

Η προσθήκη του 39χρονου λίμπερο δεν αποδείχθηκε αρκετή για τον Άρη, ο οποίος έδειξε έντονο εκνευρισμό και έκανε κακό ποδαρικό για το 2012, έχοντας παράπονα από τη διαιτησία, αλλά και υστερώντας απέναντι σε μια αντίπαλο που δικαιολόγησε απόλυτα την παρουσία της στο «τοπ 4» της βαθμολογίας και είχε επίσης ένα νέο πρόσωπο, τον Ζένια Γκόρτσιανουκ.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν εξ αρχής να δυσκολεύονται απέναντι σ’ έναν δυνατό αντίπαλο. Παρότι πλησίασαν στον πόντο μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, μειώνοντας προς στιγμήν από 13-16 σε 15-16, δεν έδειξαν ικανοί να κάνουν την υπέρβαση στην συνέχεια. Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν αμέσως με 15-18 και ανέβασαν τη διαφορά ακόμα και στους 5 πόντους (17-22), για να φτάσουν στην κατάκτηση του σετ με 21-25 χάρη σε έξυπνο πλασέ του Κουρνέτα.

Εμφανώς επηρεασμένοι από την άσχημη κατάληξη του πρώτου σετ, οι παίκτες του Γιώργου Γιάτση βρέθηκαν να κυνηγούν το σκορ και στο δεύτερο. Με όπλο την εμπειρία τους, οι Λάππας, Κουρνέτας και Νικηφορίδης έκαναν τη διαφορά στο φινάλε του δεύτερου σετ, όταν ένα σερί 0-7 μετέτρεψε το εύθραυστο 15-17 σε 15-24, για να έρθει το τελικό 17-25.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με καλύτερους οιωνούς για τον Άρη, που προηγήθηκε με 3-1 και 5-3, αλλά δίχως να υπάρξει συνέχεια. Μια λανθασμένη απόφαση του διαιτητή και ο εκνευρισμός του Σαρικεΐσογλου, που χρεώθηκε με κίτρινη κάρτα, επέτρεψε στην ομάδα του Νίκου Νεόφυτου να ιισοφαρίσει άμεσα και κατόπιν να «χτίσει» σιγά – σιγά μια διαφορά, περνώντας από το 9-11 στο 10-15. Η ύστατη προσπάθεια των γηπεδούχων, που μείωσαν στον πόντο (22-23) με σερί 4-1, δεν απέφερε καρπούς. OΦοίνικας εκμεταλλεύθηκε το διπλό ματς μπολ που είχε και «καθάρισε» το σετ -και μαζί το παιχνίδι- με 23-25, ύστερα από άστοχο σερβίς του Κυπριανού.

Πριν από την έναρξη της αναμέτρησης βραβεύθηκε ο Γιάννης Τακουρίδης, ο οποίος παρέλαβε το έπαθλο του «MVP» της 8ης αγωνιστικής, για την εξαιρετική εμφάνιση που είχε κάνει στη νίκη επί του Εθνικού Αλεξανδρούπολης.

Τα σετ: 21-25, 17-25, 23-25.

Άρης (Γιάτσης): Τερζής 1, Μπαρούτοφ 13 (13/27 επ.), Τακουρίδης 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Κιόσης 8 (4/7 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 9 (8/18 επ., 1 άσο, 27% υπ. – 20% άριστες), Ριζόπουλος 5 (5/8 επ., 69% υπ. – 50% άριστες), Μπαμπαλιούτας -λ 41% υπ.- 29% άριστες) / Κυριακίδης 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Παλέντζας, Κυπριανός.
Φοίνικας Σύρου (Νεόφυτος): Σουλτανόπουλος 7 (6/7 επ., 1 μπλοκ), Κουρνέτας 5 (3/5 επ., 2 άσοι), Θάνος 1, Λάππας 11 (9/20 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 70% υπ. – 44% άριστες), Ντόκιτς 13 (12/19 επ., 1 άσο), Νικηφορίδης 8 (7/11 επ., 1 μπλοκ, 60% υπ. – 40% άριστες), Κουρούπης -λ 56% υπ. – 39% άριστες / Αρβανίτης, Τσέργας, Μπρίτζιτς, Γκόρτσανιουκ 6 (2/3 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ).