Ενδιαφέροντα στοιχεία και προϊστορία για Περιστέρι-Άρης

Στο «Ανδρέας Παπανδρέου» θα αρχίσει να εξελίσσεται η 3η αγωνιστική του Top6 της Stoiximan Basket League.

Το Περιστέρι bwin θα υποδεχτεί αύριο (13/4, 17:15, ΕΡΤ3) τον Άρη Midea.

Πιο αναλυτικά αναφέρει ο ΕΣΑΚΕ…

“Το Περιστέρι bwin (3ο, 16-8) μπήκε σε αυτήν τη διαδικασία αγώνων με μία εντός έδρας νίκη επί του Κολοσσού H Hotels Collection και μία εκτός έδρας ήττα από τον Ολυμπιακό. Ως γηπεδούχος πλέον έχει ρεκόρ 10-2 αφού ηττήθηκε μόνο από τον Παναθηναϊκό AKTOR στη 2η και τον Ολυμπιακό στη 19η αγωνιστική της κανονικής περιόδου. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη δέχεται μόλις 69 πόντους κατά μέσο όρο στην έδρα της, ενώ σημειώνει 82,41.

Ο Άρης Midea (5ος, 12-12) άρχισε με 0/2 τους αγώνες του στο Top6 χάνοντας στις έδρες του Ολυμπιακού και του Προμηθέα. Απέχει πλέον δύο νίκες από τον 4ο Προμηθέα –έχοντας και το μειονέκτημα της πιθανής ισοβαθμίας- και είναι τρεις νίκες πάνω από τον 6ο Κολοσσό H Hotels Collection οπότε οι πιθανότητες να αλλάξει θέση πριν τα play off είναι πια ελάχιστες. Μακριά από το Nick Galis Hall το ρεκόρ των «κιτρινόμαυρων» είναι πια στο 5-8, αφού μετά το διπλό επί του Παναθηναϊκού AKTOR μέτρησαν τέσσερις σερί ήττες. Ως φιλοξενούμενοι, δέχονται κατά μέσο όρο 81,07 πόντους ενώ σημειώνουν 74,69.

Η ΙΣΤΟΡΙΑ

40 χρόνια μετά την πρώτη συνάντηση τους στην κατηγορία, για την περίοδο 1983-84, Περιστέρι bwin και Άρης Midea έχουν αναμετρηθεί πια 63 φορές, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να διατηρεί το προβάδισμα αν και αυτή της Αθήνας έχει τον πρώτο λόγο στα εντός έδρας παιχνίδια της. Στα χρόνια του επαγγελματικού Πρωταθλήματος η πλάστιγγα έχει γείρει, με οριακό τρόπο, προς την πλευρά των «κυανοκίτρινων» που νίκησαν στα επτά από τα 11 παιχνίδια, εντός και εκτός έδρας.

Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν για πρώτη φορά σε ματς Πρωταθλήματος, εκτός της κανονικής περιόδου, μετά από 21 χρόνια. Η τελευταία φορά που αναμετρήθηκαν μετά την πρώτη φάση της Stoiximan Basket League, ήταν για τα προημιτελικά των play off του 2003 όταν το Περιστέρι bwin απέκλεισε τον Άρη Midea με νίκες 2-1.

Τι έγινε στην κανονική περίοδο: Οι έδρες «μίλησαν» στην κανονική περίοδο με τις ομάδες να μοιράζονται τις νίκες. Στις 10 Δεκεμβρίου, ο Άρης Midea επικράτησε με 81-73 στηριζόμενος στον Ρομπέρτο Γκάλινατ (18π, 6/11τρ) και τον Ρόμπερτ Μπλούμπεργκς (12π, 2/2β, 2/2δ, 2/3τρ). Για τους φιλοξενούμενους καλύτεροι ήταν ο Τζόε Ράγκλαντ (19π, 10ασ, 7λ.) και ο Νέιτ Ρένφρο (12π, 6ρ).

Στις 16 Μαρτίου, το Περιστέρι bwin έφτασε με άνεση στη νίκη με 84-62, έχοντας σε τρομερή μέρα τον Τζόε Ράγκλαντ (23π, 9/9β, 4/8δ, 2/3τρ, 11ασ, 38rank) ενώ σημαντική ήταν η συμβολή του Ελάιζα Μήτρου-Λονγκ (14π, 4/7δ, 2/4τρ, 4ασ). Για τον Άρη Midea είχαν ξεχωρίσει ο Βασίλης Τολιόπουλος (14π, 2/7δ, 2/4τρ.) και ο Ρόνι Χάρελ (13π, 7ρ, 5ασ, 5κλ).

ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΔΟΣΗ ΠΟΝΤΩΝ
2022-23: Περιστέρι bwin – Άρης Midea 92-90 (Ο Βασίλης Τολιόπουλος είχε 38 για τον Άρη)”.