Επέστρεψε αγριεμένος ο Γιάννης και «καθάρισε» με 46 πόντους τους Κινγκς

Ποιος είδε τον Γιάννη Αντετοκούνμπο και δεν τον φοβήθηκε… Ο Greek Freak επέστρεψε αγριεμένος στη δράση, μετά από τρεις αγώνες απουσίας λόγω τραυματισμού στο χέρι, και οδήγησε τους Μπακς σε σημαντική νίκη με 133-124 στο Σακραμέντο.

Ο 28χρονος σούπερ σταρ 46 πόντους, 2/2 τρίποντα, 17/26 δίποντα και 6/7 βολές, καθώς επίσης 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Το Σακραμέντο, που μπήκε στον αγώνα ως δεύτερο στη Δύση (40-27), είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο και έκλεισε με 62-53. Ωστόσο το Μιλγουόκι με ένα επί μέρους 25-37 στο τρίτο δωδεκάλεπτο πέρασε μπροστά (87-90) και υπερασπίστηκε το προβάδισμά του ως το τέλος.

Πέραν του ηγέτη της ομάδας, το καλύτερο φετινό του ματς έκανε ο Κρις Μίντλετον με 31 πόντους και 9 ασίστ, ενώ 23 πόντους και 8 ριμπάουντ είχε ο Μπρουκ Λόπεζ. Με αυτή τη νίκη τα «ελάφια» εδραίωσαν τη θέση τους στην κορυφή του ΝΒΑ με 49-19.

Για τους γηπεδούχους, που υποχώρησαν τρίτοι στη Δύση, ο NτιΆαρον Φοξ είχε 35 και ο Κέβιν Χέρτερ 28 πόντους, ενώ ο Ντομάντας Σαμπόνις έκανε τριπλ-νταμπλ με 23 πόντους, 17 ριμπάουντ και 15 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 32-27, 62-53, 87-90, 124-133