Επιστρέφει με άδεια χέρια (3-0)…

Ο Άρης ταξίδεψε με προσδοκίες στη Λαμία, αλλά επιστρέφει με άδεια χέρια, καθώς γνώρισε την εκτός έδρας ήττα με 3-0 (25-20, 26-24, 25-20) από την τοπική ομάδα, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Α1 ανδρών.

Η ομάδα του Γιώργου Γιάτση, παρά τις προσθήκες των Μπόικοβιτς και Ζέλιτς, οι οποίοι ξεκίνησαν στο αρχικό σχήμα, δεν κατάφερε να φύγει με το πολυπόθητο «διπλό» από το Χαλκιοπούλειο. Τα λάθη σε άμυνα και επίθεση σε συνδυασμό με την πολύ καλή αγωνιστική εικόνα της αντιπάλου ήταν τα στοιχεία που επέφεραν την ήττα, με την ομάδα να βλέπει τα περιθώρια στη συνέχεια να στενεύουν όλο και περισσότερο.

Οι «κίτρινοι» ξεκίνησαν δυνατά στο πρώτο σετ, φτάνοντας, μάλιστα, στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ προηγούμενοι με 5-8. Στη συνέχεια, με σύμμαχο κατά κύριο λόγο την καλή επίθεση, έφτασαν να προηγούνται με 11-14, δείχνοντας ότι διατηρούσαν τον έλεγχο του σετ. Ωστόσο, η συνέχεια ανήκε στους γηπεδούχους, οι  οποίοι με ένα σερί 5-0 πέρασαν μπροστά με 17-15. Το πολύ καλό σέρβις του Σιμεούνοβιτς δυσκόλεψε τον Άρη και με ένα νέο σερί (3-0), αύξησε κι άλλο τη διαφορά στο σκορ (22-17). Ο Τζελάτης σέρβιρε για τελευταία φορά στο πρώτο σετ και στέλνοντας την μπάλα άουτ, διαμόρφωσε το τελικό 25-20.

Εμφανώς επηρεασμένοι από την κατάληξη του πρώτου σετ, οι παίκτες του Γιώργου Γιάτση έμοιαζαν «βραχυκυκλωμένοι» στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, με τους γηπεδούχους να «χτίζουν» μία διαφορά τριών πόντων (17-14), η οποία, όμως, δεν πτόησε τους «κίτρινους». Ο Άρης με δύο σερί (0-3) ισοφάρισε αρχικά σε 17-17, ενώ κατάφερε στη συνέχεια να πάρει κεφάλι για πρώτη φορά στο σετ με 20-21. Η Λαμία, όμως, παρουσιάστηκε πιο ψύχραιμη και με πρωτεργάτη τον Σιμεούνοβιτς έφτασε στην κατάκτηση και του δεύτερου σετ μετά από τρία σετ μπολ (24-22, 24-23, 25-24). Ο άσσος του Βλαχόπουλου ήταν αυτός που διαμόρφωσε το τελικό 26-24 και συνάμα το 2-0 για τους γηπεδούχους.

Αποφασισμένοι να μην τα παρατήσουν και εκμεταλλευόμενοι την επιθετική αδράνεια της Λαμίας, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν να προηγούνται ακόμη και με πέντε πόντους (7-12). Ο έλεγχος, όμως, του παιχνιδιού πέρασε εκ νέου στους παίκτες της Λαμίας, οι οποίοι μετά το προσωρινό μπλοκάρισμα άρχισαν να βρίσκουν και πάλι τα πατήματά τους.

Η έλλειψη συγκέντρωσης των «κίτρινων» ήταν εμφανής, με τους γηπεδούχους να μην αφήνουν κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Άρη, φτάνοντας στο 22-18. Τα λάθη  στο σέρβις, αλλά και στην υποδοχή αποδείχθηκαν καθοριστικά για το σύνολο του Γιώργου Γιάτση, που είδε τη Λαμία να φτάνει στη νίκη με 3-0, με τον Σιμεούνοβιτς να γράφει το τελικό 25-20.

Τα σετ: 25-20, 26-24, 25-20.

ΛΑΜΙΑ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 5 (4 μπλοκ), Χατζηηλιάδης 8 (6/21), Κόβατς 7 (7/8), Παντακίδης 8 (5/10, 2 μπλοκ), Τσούροβιτς 11 (10/25), Σιμεούνοβιτς 12 (8/10, 3 μπλοκ, 1 άσσος) / Γκαράς (λ.- 50% υπ.), Βλαχόπουλος 1 (1 άσσος).

ΑΡΗΣ (Γιάτσης): Κυριακίδης 12 (10/18, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ζέλιτς 7 (5/9, 2 μπλοκ), Μπόικοβιτς 1, Κιόσης 10 (7/9, 3 μπλοκ), Τζελάτης 16 (15/30, 1 άσσος), Ριζόπουλος 6 (5/14, 1 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ.- 63% υπ.), Παλέντζας 1.