Ηττήθηκε με 85-70 από την Ισπανία η Εθνική Εφήβων

Η Ισπανία αποδείχθηκε μία κλάση ανώτερη από την Εθνική Εφήβων και χάρη σε ένα καταιγιστικό τέταρτο δεκάλεπτο πήρε μία άνετη νίκη με 85-70. Για τις θέσεις 13-16 θα παλέψει πλέον η Ελλάδα.

Η Ισπανία αποτελεί αξεπέραστο εμπόδιο για την Ελλάδα, ακόμα και στις μικρές ηλικίες, έστω και στους αγώνες κατάταξης. Αυτό επιβεβαιώθηκε και στον αγώνα της Εθνικής Εφήβων με τους Ίβηρες για τους αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 9-16 του Eurobasket U18, με τους Ισπανούς να έχουν σταθερά το προβάδισμα σε όλο τον αγώνα και τελικά να χρειάζονται απλώς ένα ξέσπασμα στην τέταρτη περίοδο για να πάρουν μία άνετη νίκη με 85-70.

Ο Στράτος Βουλγαρόπουλος είχε 3 πόντους (1/2 βολές, 1/4 δίποντα), 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 14’13’’ συμμετοχής, ενώ ο Βαλάντης Κουρτίδης είχε 4 πόντους ( 2/2 δίποντα, 0/1 τρίποντο), 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα σε 12’33’’ συμμετοχής.

Πλέον, η Εθνική Εφήβων είναι υποχρεωμένη να παλέψει στους αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 13-16. Ο αντίπαλός της θα προκύψει από τον ηττημένο του ζευγαριού της Κροατίας με την Ουκρανία. Αξίζει να σημειωθεί πάντως ότι η Ελλάδα δεν κινδυνεύει με υποβιβασμό στην Β’ Κατηγορία, αφού θα διοργανώσει το Eurobasket U18 του 2019.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 36-44, 48-57, 70-85

ΕΛΛΑΔΑ (Βλασσόπουλος): Αρσενόπουλος 6, Χατζηδάκης 6, Χουγκάζ 4, Γάργαλης 3 (1), Ρογκαβόπολος 10 (2), Τσιρογιάννης 7 (1), Βουλγαροπουλος 3, Καματερός 2, Καράμπελας 2, Κουρτίδης 4, Σανδραμάνης 11 (1), Τσουμάνης 12

ΙΣΠΑΝΙΑ (Πράντο): Αλοθέν 16 (2), Ντε Μπλας 4, Φερνάντεθ 3, Πάρα 17, Παράντο 12, Πραντίγια 7 (1), Σόλα, Αλντερέτε 5 (1), Αγιέσα, Κουέβας 13 (2), Ντίκε 5, Ταμάγιο 3