Η ΑΕΚ νίκησε άνετα 88-60 τον Προμηθέα και έκανε το 2-1

Η ΑΕΚ νίκησε άνετα 88-60 τον Προμηθέα και έκανε το 2-1 στην ημιτελική σειρά της Basket League 2018/19 και έχει δύο ευκαιρίες για τη νίκη που θα την στείλει στους τελικούς.

Η ΑΕΚ ξεπέρασε την ήττα και την κακή εμφάνιση στο Game 2 της ημιτελικής σειράς της Basket League 2018/19, επικράτησε του Προμηθέα στο ΟΑΚΑ (88-60), έκανε το 2-1 και θα έχει το βράδυ της Τετάρτης (5/6 στις 21:00) την ευκαιρία να καθαρίσει στην Πάτρα την πρόκριση στους τελικούς του ελληνικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι ήταν σοβαρή στο πρώτο μέρος, κράτησε τον αντίπαλό της στους 27 πόντους, έκανε ένα συγκλονιστικό τρίτο δεκάλεπτο και με κορυφαίο όλων τον Γκέιμπ Γιορκ έφτασε σε μια πολύ άνετη επικράτηση.

Οι Πατρινοί, απο την άλλη, μπήκαν πολύ άσχημα στο ματς, πέτυχαν 11 πόντους στην πρώτη περίοδο, έκαναν επτά λάθη στο δεκάλεπτο και είχαν έξι ασίστ για 12 παραβάσεις μέχρι την ανάπαυλα. Με άσχημα ποσοστά στο σουτ, ο Προμηθέας έμεινε σχετικά κοντά στο ημίχρονο, αλλά στη συνέχεια ήταν ακόμη χειρότερος, δεν πίστεψε στην ανατροπή, διασύρθηκε στην τρίτη περίοδο και βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-11, 36-27, 74-42, 88-60

ΑΕΚ (Μπάνκι): Χάντερ 16 (7/11 δίποντα, 2/2 βολές), Τζέιμς 10, Σαντ-Ρος 6, Θίοντορ 6 (2/5 τρίποντα), Γιορκ 23 (4/5 δίποντα, 5/8 τρίποντα), Μωραΐτης, Ξανθόπουλος 5 (1), Σάκοτα 11 (1), Λαρεντζάκης 9, Γιαννόπουλος, Ρογκαβόπουλος, Εμπάκουε 2

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Κασελάκης (0/6 σουτ), Κατσίβελης 6 (1), Τσαϊρέλης 13, Λίποβι 6 (1), Έλις 5, Σαλούστρος 11 (1), Γκίκας, Μέγιερ, Γερομιχαλός 5 (1), Χολ 11 (3), Παρκς, Μπράουν 3 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 26/42 δίποντα, 9/25 τρίποντα, 9/9 βολές, 37 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 11 επιθετικά), 15 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 16 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 13/25 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 10/15 βολές, 26 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 5 επιθετικά), 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 22 λάθη

Ο επόμενος αγώνας των δύο ομάδων: θα γίνει στην Πάτρα την Τετάρτη (5/6) στις 21:00.