Η αλήθεια και η… υπομονή για τον Βεργίνη

Σε διάστημα 3,5 ετών ο Δημήτρης Βεργίνης έχει αγωνιστεί μόλις τρία παιχνίδια περισσότερο από 20 λεπτά. Το χθεσινό ήταν το τέταρτο. Αντιλαμβάνεται εύκολα κανείς ότι ο Έλληνας πλέι μέικερ θέλει χρόνο για να δείξει τι μπορεί να προσφέρει μέσα στο γήπεδο, κάτι που εν μέρει έκανε κόντρα στον Ολυμπιακό.

Στις 19 Απριλίου 2008, ο 24χρονος πλέι μέικερ είχε αγωνιστεί για 24.50 στην ήττα του ΠΑΟΚ στη Κρήτη από το Ρέθυμνο με σκορ 89-62, έχοντας 13 πόντους.

Τις δύο επόμενες χρονιές ήταν στον Παναθηναϊκό και εκεί μόλις μία φορά ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς τον χρησιμοποίησε σε παιχνίδι πάνω από 20 λεπτά. Ήταν στις 5 Απριλίου 2009, όταν οι πράσινοι κέρδισαν την Ολύμπια Λάρισας με σκορ 80-61. Ο Βεργίνης αγωνίστηκε 23.38 και είχε 11 πόντους.

Το τρίτο παιχνίδι με +20 λεπτά συμμετοχής ήρθε πέρσι στον πρώτο ημιτελικό του Άρη με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ, τότε που δεν είχε δικαίωμα συμμετοχής ο Κώστας Σλούκας. Ο Βεργίνης είχε αρχίσει να παίρνει τα πρώτα λεπτά συμμετοχής του μετά την πολύμηνη απουσία του λόγω του τραυματισμού του στο γόνατο. Στο ΣΕΦ ο Άρης έχασε με σκορ 95-63 και ο Βεργίνης αγωνίστηκε 23.15, έχοντας 5 πόντους και 5 ασίστ.

Χθες αγωνίστηκε 23.13 απέναντι στον Ολυμπιακό και είχε 9 πόντους και αρκετά καλή παρουσία κατά διαστήματα.

Είναι πιθανό να έχει παίξει περισσότερο από 20 λεπτά σε παιχνίδια κυπέλλου με τον Παναθηναϊκό ή με τον Άρη πέρσι στη νίκη επί των Ικάρων στις Σέρρες (80-61), όμως δεν υπήρχε στατιστική κάλυψη των αγώνων για να καταμετρηθεί και ο χρόνος συμμετοχής. Πάντως, απέναντι σε ομάδες της Α1, τα παιχνίδια του Βεργίνη που έχει παίξει +20 λεπτά ήταν μέχρι και χθες μόλις τρία. Από τις 19/4/2008 μέχρι και σήμερα είναι περίπου 3,5 χρόνια. Σε αυτό το χρονικό διάστημα ο 24χρονος πλέι μέικερ έχει ελάχιστα παιχνίδια στα πόδια του, έχει όμως την δύναμη και την θέληση να επιστρέψει δριμύτερος.