Η αναμέτρηση Ολυμπιακός-Άρης μέσα από τη ματιά της Superleague!

Όπως τελείωσαν την κανονική περίοδο, έτσι ξεκινούν τα Playoffs. Μόνο που μια εβδομάδα μετά τη νίκη του Άρη στη Θεσσαλονίκη, παίζουν στον Πειραιά. Σε ένα παιχνίδι, όπου ο Ολυμπιακός ξεκινά το μίνι πρωτάθλημα με στόχο να εξασφαλίσει όσο γρηγορότερα γίνεται τον τίτλο, ενώ ο Άρης θα επιδιώξει να πάρει όπου μπορεί βαθμούς για να διεκδικήσει την τρίτη θέση και ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Η αναμέτρηση Ολυμπιακός Άρης μέσα από τη ματιά της Superleague:

Ο Ολυμπιακός
Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να κρατήσει το αήττητο της κανονικής περιόδου, αφού στο τελευταίο παιχνίδι του έχασε από τον Άρη στη Θεσσαλονίκη. Μπαίνει με διαφορά 12 βαθμών από τον δεύτερο ΠΑΟΚ στα Playoffs και του αρκούν 19 από τους 30 προσφερόμενους βαθμούς για να πάρει το πρωτάθλημα. Αν δεν κάνει δύο ήττες από τον ΠΑΟΚ του αρκούν 17 βαθμοί.
Ο Ολυμπιακός μετά από τέσσερα σχεδόν χρόνια έχασε παιχνίδι που προηγήθηκε στο σκορ. Είχε την καλύτερη άμυνα στο πρωτάθλημα με 14 γκολ, τουλάχιστον επτά λιγότερα από κάθε άλλη ομάδα.
Τώρα υπερασπίζεται το αήττητο της έδρας του, που είναι στα 15 παιχνίδια. Μάλιστα έχει κερδίσει τα 10 τελευταία, μετά την ισοπαλία με τον Παναθηναϊκό.
Το παιχνίδι έχει μια ακόμα σημασία για τον Πέδρο Μαρτίνς, καθώς φτάνει τα 208 επίσημα στον πάγκο του Ολυμπιακού και φτάνει τον Ντούσαν Μπάγεβιτς, που είχε ως τώρα τα περισσότερα από οποιονδήποτε άλλον από καταβολής Α’ Εθνικής.

Πρώτοι σε αγώνες: Ελ Αραμπί 39, Ρέαμπτσουκ 38, Μ. Καμαρά και Μασούρας από 37.
Πρώτοι σε γκολ: Ελ Αραμπί 16, Τικίνιο και Μασούρας από 12.
Οι έξι τελευταίοι αγώνες
17.02.2022: Αταλάντα – Ολυμπιακός (Europa League) 2-1 (Τικίνιο)
20.02.2022: Βόλος – Ολυμπιακός 0-1 (Βαλμπουενά)
24.02.2022: Ολυμπιακός – Αταλάντα (Europa League) 0-3
27.02.2022: Ολυμπιακός – ΟΦΗ 2-0 (Ροντρίγκες, αυτογκόλ)
02.03.2022: Ολυμπιακός – Αστέρας Τρίπολης 5-1 (Παπασταθόπουλος, Μασούρας 2, Μπουχαλάκης, Ροντρίγκες)
06.03.2022: Άρης – Ολυμπιακός 2-1 (Ελ Αραμπί)
Το πρόγραμμα
13.03.2022: Ολυμπιακός – Άρης
20.03.2022: ΠΑΣ Γιάννινα – Ολυμπιακός
03.04.2022: Ολυμπιακός – ΑΕΚ
(δεν έχουν οριστεί ακόμα οι δύο ημιτελικοί Κυπέλλου με  τον ΠΑΟΚ)

Ο Άρης
Με τρεις νίκες στα ισάριθμα τελευταία παιχνίδια του για την κανονική περίοδο, ο Άρης μπήκε στα Playoffsτέταρτος στη βαθμολογία και ένα βαθμό πίσω από τη θέση που οδηγεί στην Ευρώπη.
Ήταν η μοναδική ομάδα στην κανονική περίοδο, που δεν έχασε βαθμό σε αγώνα που βρέθηκε μπροστά στο σκορ. Τα 49 γκολ που μπήκαν στα παιχνίδια του, 28 υπέρ και 21 κατά, ήταν τα λιγότερα από οποιαδήποτε άλλη ομάδα. Μαζί με τον Παναθηναϊκό είχε τη δεύτερη καλύτερη άμυνα.
Ο Χέρμαν Μπούργος ξεκίνησε με τρεις νίκες στον πάγκο του Άρη, κάτι που είχε κάνει τελευταία φορά ο Πάκο Ερέρα στο ξεκίνημα της σεζόν 2018-19.

Πρώτοι σε αγώνες: Λούκας Σάσα 31, Μπράμπετς 30, Εντιαγιέ 29.
Πρώτοι σε γκολ: Καμαρά 8, Μπρούνο Γκάμα 7, Μαντσίνι 4.
Οι τελευταίοι έξι αγώνες
05.02.2022: Άρης – Βόλος 0-2
14.02.2022: ΠΑΣ Γιάννινα – Άρης 2-0
20.02.2022: Άρης – ΠΑΟΚ 0-0
23.02.2022: Άρης – Ατρόμητος 3-0 (Μαντσίνι 2, Ιτούρμπε)
26.02.2022: Αστέρας Τρίπολης – Άρης 0-2 (Καμαρά, Λούκας Σάσα)
06.03.2022: Άρης – Ολυμπιακός 2-1 (Καμαρά, Μπρούνο Γκάμα)
20.03.2022: Άρης – Παναθηναϊκός
03.04.2022: Άρης – ΠΑΣ Γιάννινα

Μεταξύ τους
Όχι μόνο νίκησε τον Ολυμπιακό μετά από 12 χρόνια, αλλά του σταμάτησε το αήττητο σερί στη σεζόν. Ο Άρης επικράτησε στο τελευταίο παιχνίδι της κανονικής περιόδου μόλις πριν από μια εβδομάδα, μετά από 24 επίσημους αγώνες, 20 από αυτούς για το πρωτάθλημα, που δεν μπορούσε να νικήσει τον Ολυμπιακό. Ο Άρης είχε να κάνει νίκη από τις 28 Απριλίου 2010, 2-0 τότε (39’ κεφαλιά Τζόνσον, 90’ σουτ Τζόνσον).
Μάλιστα ο Ολυμπιακός μετρούσε 16 νίκες και 4 ισοπαλίες σε αυτά τα 20 πρωταθλήματος.

Ο Ολυμπιακός έχει σκοράρει και στα 22 τελευταία μεταξύ τους, μετά από ένα 0-0 στο Νέο Φάληρο για τα Playoffs.
Στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» ο Ολυμπιακός νίκησε στα δύο τελευταία, μετά την ισοπαλία το Φεβρουάριο του 2021. Είναι η μοναδική απώλεια στα 10 τελευταία πρωταθλήματος, αφού ο Ολυμπιακός έχει κερδίσει τα άλλα εννέα.
Ο Ολυμπιακός είναι 18 παιχνίδια αήττητος γηπεδούχος, μετά τη νίκη του Άρη στις 27 Ιανουαρίου 2002, 1-0 (79’ κεφαλιά Τζμπάρι) στο «Σπύρος Λούης». Στο Νέο Φάληρο ο Άρης έχει να νικήσει από τις 6 Νοεμβρίου 1983, σχεδόν 39 χρόνια.