ΜΠΑΣΚΕΤ TOP

Η επιστροφή του Άρη μετά από 25 μέρες, o “Γολγοθάς” και οι αριθμοί κόντρα στον Προμηθέα

Μετά από ένα διάστημα σχεδόν ενός μήνα χωρίς δράση (ακριβώς 25 μέρες) -τελευταίο παιχνίδι του ήταν εκείνο με τον Ηρακλή στις 10 Νοεμβρίου- ο Άρης επιστρέφει στη Stoiximan Basket League με ένα ακόμη εντός έδρας παιχνίδι.

Υποδέχεται το Σάββατο (5/12, 17:00) τον Προμηθέα που μπήκε στο Πρωτάθλημα, πριν τη διακοπή για τα δύο ματς της Εθνικής, με μία εντός έδρας νίκη επί του ΠΑΟΚ. Θα είναι για τον Άρη η αρχή ενός αγωνιστικού “Γολγοθά”. Από αύριο 5/12 μέχρι τις 19-20/12, η ομάδα του Σάββα Καμπερίδη θα δώσει πέντε ματς Στις 5/12 με τον Προμηθέα, στις 9/12 με το Λαύριο, στις 13/12 με τον ΠΑΟΚ, στις 16/12 με Λάρισα και στις 19-20/12 με την ΑΕΚ.

Διαβάστε την προϊστορία και τα νούμερα των αγώνων ανάμεσα στις δυο ομάδες:

Η ιστορία

Το ματς του Σαββάτου θα είναι το 8ο μεταξύ των δύο ομάδων στο πλαίσιο της Stoiximan Basket League. Ο Άρης έχει το προβάδισμα με τέσσερις νίκες έναντι τριών του Προμηθέα. Αυτό είναι κατά κύριο λόγο απόρροια του 3/3 που έχει σημειώσει ως γηπεδούχος. Το αντίστοιχο παιχνίδι της περσινής σεζόν δεν πραγματοποιήθηκε λόγω της οριστικής διακοπής του Πρωταθλήματος, όμως το προηγούμενο μεταξύ των δύο ομάδων στη Θεσσαλονίκη ήταν δραματικό και κρίθηκε στην παράταση με τον Άρη να φτάνει στη νίκη με 66-65. Στο τέλος της κανονικής διάρκειας ο Γκάρι Μπελ είχε αστοχήσει σε σουτ τριών πόντων ενώ στο φινάλε της παράτασης, ο Διαμαντής Σλαφτσάκης είχε σταματήσει το σουτ που επιχείρησε ο Ράιον Μπράουν.

Σύνολο

Άρης – Προμηθέας 4-3

Με γηπεδούχο τον Άρη

Άρης – Προμηθέας 3-0

Μεγαλύτερη νίκη στα ματς της Θεσσαλονίκης (16 πόντοι)

2016-17: Άρης – Προμηθέας 80-64 (Κάμινγκς 16, Τζένκινς 15 – Μπλάσινγκεϊμ 15, Γκίκας 10)

Μεγαλύτερη επίδοση πόντων στα ματς της Θεσσαλονίκης

2018-19 Άρης – Προμηθέας 66-65 (Τζόουνς για τον Άρη, Μπράουν για τον Προμηθέα από 20)