Η επιστροφή του… σπεσιαλίστα! (videos)

Πέρασαν 36 μέρες… Ήταν 30 Οκτωβρίου, όταν ο Ντάρσι Νέτο είχε αγωνιστεί για τελευταία φορά (μπαίνοντας ως αλλαγή στη θέση του Ακόστα) μέσα στο ΟΑΚΑ, στην ήττα από την ΑΕΚ με 3-0. Χθες ο Μίχαλ Πρόμπιερζ αποφάσισε στο ημίχρονο να βάλει το Βραζιλιάνο να ξαναπαίξει, στη θέση του Γιαννιώτα (ο οποίος ένιωθε ενοχλήσεις) και ο Νέτο το ξεπλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο.

Είναι αλήθεια ότι όπως πολλοί από τους παίκτες «βαρόμετρα» του Άρη, έτσι κι ο 30χρονος μπακ χαφ, είχε αμφισβητηθεί έντονα στην αρχή της σεζόν, έχοντας μία σαφώς μετριότατη εικόνα. Χθες μπαίνοντας με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου στο ματς χειροκροτήθηκε και με το… καλημέρα έδειξε ότι, ο παλιός καλός Νέτο είναι εδώ!

Κέρδισε με το ξεκίνημα ένα φάουλ, που για τον ίδιο σήμαινε… πέναλτι και με απευθείας εκτέλεση διαμόρφωσε το τελικό 3-1, για να επιστρέψει δυναμικά στην αγωνιστική δράση, σκοράροντας έπειτα από 237 ημέρες. Το γκολ αυτό ήταν το υπ’ αριθμόν 12 -τα μισά με φάουλ- του Νέτο και το PRESSARIS σας υπενθυμίζει όλα τα τέρματά του με την κίτρινη φανέλα…

Ήταν 24 Νοεμβρίου 2009, όταν ο Έκτορ Ραούλ Κούπερ έκανε ντεμπούτο στην Τούμπα. Η βραδιά όμως για τον Άρη ήταν… μαύρη, αφού γνώρισε με τη βοήθεια του διαιτητή Καλόπουλου ήττα με 4-1. Ο Νέτο είχε μειώσει στο τέλος με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Ήταν το πρώτο του γκολ, φορώντας το Θεό στο στήθος.

Ακολούθησε το τέρμα του στην επόμενη αγωνιστική με τον Πανιώνιο, όπου με φάουλ και πάλι «άνοιξε» το σκορ, όμως και πάλι το αποτέλεσμα δεν ήταν το ιδανικό για τον Άρη, αφού ο Κουμορτζί στις καθυστερήσεις από θέση οφσάιντ ισοφάρισε.

Εν συνεχεία ο Βραζιλιάνος ξαναχτύπησε σε εκείνο το δραματικό προημιτελικό με την Ξάνθη, όταν την ύστατη στιγμή με πλασέ ισοφάρισε σε 1-1.

Τα ακόλουθα δύο γκολ τα πέτυχε ο Νέτο σε δύο εντός έδρας νίκες με 1-0 κόντρα σε Λεβαδειακό και Αστέρα Τρίπολης. Στην πρώτη ο Άρης σφράγισε κι επίσημα την είσοδό του στα πλέι οφ τη σεζόν 2009 – 2010, στέλνοντας παράλληλα τους Βοιωτούς στη Β’ Εθνική και στη δεύτερη ο Βραζιλιάνος εκτέλεσε τον Αστέρα Τρίπολης, ακριβώς ένα χρόνο πριν, στις 5 Δεκέμβρη!

Έξι μέρες αργότερα στο Πανθεσσαλικό Στάδιο ο Νέτο σκόραρε σχεδόν από το κέντρο του γηπέδου, κόντρα στον Ολυμπιακό Βόλου, με το ματς να λήγει 1-1.

Μετέπειτα ακολούθησαν τα δύο γκολ στο ΟΑΚΑ και τη νίκη με 1-2 επί της ΑΕΚ, όπως και αυτό με το οποίο «άνοιξε» το σκορ στο «Κλεάνθης Βικελίδης» και την ήττα από τον Ολυμπιακό με 1-2.

Μάλιστα, είχε διαμορφώσει όπως και χθες, το τελικό 3-1 πέρυσι στο κεκλεισμένων των θυρών παιχνίδι με τον Πανσερραϊκό, ενώ είχε πετύχει το νικητήριο στο 2-1 με τον Ολυμπιακό Βόλου και πάλι εντός έδρας, τέρμα το οποίο ήταν το τελευταίο του πριν από το χθεσινό.