Η Ζενίτ κέρδισε την Μπαρτσελόνα (74-61) και έστειλε τη σειρά πίσω στη Βαρκελώνη (videos)

Με τον Κέβιν Πάνγκος σε μεγάλα κέφια, η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης κέρδισε την Μπαρτσελόνα με 74-61, έκανε το 2-2 κι έστειλε τη σειρά των αγώνων για την πρόκριση στο Final 4 πίσω στη Βαρκελώνη.

Οι Ρώσοι πήραν το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα και δεν κινδύνεψαν να το χάσουν σε κανένα σημείο, φτάνοντας μέχρι και το +22. Ο Τσάβι Πακουάλ εφάρμοσε στοχευμένη άμυνα σε Μίροτιτς (7π. με 2/11 σουτ), Ντέιβις (1π.) και στη δημιουργία του Καλάθη (μόλις 2 ασίστ) και οι Καταλανοί σημείωσαν μόλις 26 πόντους στο ημίχρονο και 61 συνολικά.

Ασταμάτητος στο δεύτερο ημίχρονο ο Κέβιν Πάνγκος (18 πόντοι από τους 22 συνολικά, 8 ασ.), τον ακολούθησαν οι Πόιθρες (12π, 5ρ), Μπλακ (11π, 6ρ) και Χόλινς (11π). Από την Μπαρτσελόνα, πρώτος σκόρερ ήταν ο Καλάθης (19π., 5ρ) και ακολούθησε ο Χίγκινς (13π).

Την Τρίτη (4/2) ο πέμπτος και τελευταίος αγώνας μεταξύ των δύο ομάδων στη Βαρκελώνη για το ποια από τις δύο θα βρεθεί στους “4” της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 36-26, 58-38, 74-61

Ζενίτ (Πασκουάλ): Ρίβερς 7, Ζαχάροφ, Πάνγκος 22 (7/12 δίποντα, 8 ασίστ), Φριτζόν (4 ριμπάουντ), Χόλινς 11 (4 ριμπάουντ), Τόμας 4 (9 ριμπάουντ), Μπάρον 7 (4 ριμπάουντ), Κοστόφ, Τρούσκιν, Ζούμπκοφ, Πόιθρες 12 (5/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπλακ 11 (3/3 δίποντα, 6 ριμπάουντ).

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 1, Χάνγκα 2, Μπολμάρο 4, Σμιτς 6 (3/3 δίποντα), Γκασόλ, Οριόλα 1, Αμπρίνες, Χίγκινς 13 (3/6 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μαρτίνεθ, Κούριτς 8 (4/4 δίποντα), Μίροτιτς 7 (3 κλεψίματα), Καλάθης 19 (5/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ).