Η ιστορία ξαναγράφεται από το 2008… (videos)

Το 2009 ήταν ο Κόκε. Πέρυσι ήταν ο Νέτο. Φέτος, ποιος; Ο Άρης τα τελευταία χρόνια, από το 2008 κι έπειτα, προσπαθεί να χτίσει μία ευνοϊκή παράδοση στο ΟΑΚΑ, με αντίπαλο την ΑΕΚ.

Η αλήθεια είναι πως στο παρελθόν και ειδικά στη Νέα Φιλαδέλφεια η προϊστορία ήταν ιδιαίτερα δυσμενής, όμως από τότε που η Ένωση αγωνίζεται στο «Σπύρος Λούης», οι «κίτρινοι» έχουν αρχίσει και ξαναγράφουν την ιστορία από την αρχή. Σε 34 παιχνίδια με γηπεδούχο την ΑΕΚ από καταβολής επαγγελματικού ποδοσφαίρου, ο Άρης έχει όλες κι όλες τρεις νίκες, εκ των οποίων οι δύο ήρθαν μέσα τα τελευταία τρία χρόνια! Συνολικά κι ανεξαρτήτου έδρας, ο Άρης έχει κερδίσει την ΑΕΚ 13 φορές, έχει ηττηθεί 35, ενώ 13 παιχνίδια έχουν λήξει ισόπαλα.

Από τον Οικονομίδη στον Κόκε

Η πρώτη εκτός έδρας νίκη των «κίτρινων», από τότε που το ποδόσφαιρο έγινε επαγγελματικό, ήρθε τη σεζόν 1988-89, με σκορ 0-1, χάρη σε τέρμα του Κώστα Οικονομίδη στο 59′. Ήταν η 12η Φεβρουαρίου 1989 και η 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ Εθνικής, όταν ο Άρης πανηγύρισε το «διπλό», το οποίο χρειάστηκε να περιμένει 20 ολόκληρα χρόνια μέχρι να το επαναλάβει: Η επόμενη ανάλογη επικράτηση ήρθε την περίοδο 2008-09, Απρίλιο μήνα, με το ίδιο σκορ (0-1), το οποίο διαμόρφωσε ο Σέρχιο Κόκε με γκολ στο 23′.

Νέτο επί δύο

Αντίθετα, η τρίτη νίκη άργησε μόλις δυο χρόνια. Στις 5 Φεβρουαρίου 2011, για την 21η αγωνιστική της περυσινής Σούπερ Λίγκας και με τον Γιάννη Μιχαλήτσο στον πάγκο, οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν ξανά. Αυτή τη φορά, όμως, το σκορ της νίκης ήταν 1-2. Ο Νέτο έβαλε μπροστά τον Άρη στο 29′ με άψογο πλασέ, ο Μπλάνκο ισοφάρισε από τη σέντρα του Σκόκο στο 51′, αλλά ο Βραζιλιάνος μπακ – χαφ των φιλοξενούμενων είπε την τελευταία λέξη στο 75′, όταν πλάσαρε ιδανικά τον Αραμπατζή και έδωσε το «τρίποντο» στην ομάδα του.

Της στέρησε το πρωτάθλημα

Ιδιαίτερη βαρύτητα είχε και μια ισοπαλία (1-1) που είχε αποσπάσει ο Άρης στο ΟΑΚΑ, την σεζόν 2007-08 και με προπονητή έναν άνθρωπο που έχει συνδέσει το όνομά του με την ιστορία της ΑΕΚ, τον Ντούσαν Μπάγεβιτς. Στην αναμέτρηση που έγινε στις 16 Μαρτίου 2008, για την 25η αγωνιστική της νεοσύστατης Σούπερ Λίγκας, η Ένωση προηγήθηκε με κεφαλιά του Εντίνιο από σέντρα του Ριβάλντο, όμως ο Τιάγκο Ζεντίλ ισοφάρισε στο 88′ με εξαιρετικό σουτ, με εξωτερικό φάλτσο. Το γκολ εκείνο έδωσε το βαθμό της ισοπαλίας στον Άρη, αλλά και το… πρωτάθλημα στον Ολυμπιακό, αφού τελικά η ΑΕΚ έχασε τον τίτλο από τους «ερυθρόλευκους» στις λεπτομέρειες…

Η… ματσάρα του 1981

Το ωραιότερο παιχνίδι όλων των εποχών ανάμεσα σε ΑΕΚ και Άρη, με γηπεδούχους τους Αθηναίους, έγινε την περίοδο 1980-81. Το ημερολόγιο έδειχνε την 31η Μαΐου 1981 και ο Άρης πήγαινε στη Νέα Φιλαδέλφεια να παίξει δίχως άγχος, για την 32η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η συνέπεια ήταν ένα χορταστικό 4-4. Τα τέρματα των φιλοξενούμενων είχαν πετύχει οι Κούης (37′, 45′), Χατζηαντωνίου (55′) και Ζήνδρος (86′).

Δείτε τις σημαντικότερες στιγμές των αντίστοιχων ντέρμπι της τελευταίας τετραετίας:

ΑΕΚ – Άρης 1-1 (2007-08), η ισοφάριση από τον Τιάγκο Ζεντίλ: