Η κατρακύλα συνεχίστηκε και ευρωπαϊκά…

Ούτε στην Ευρώπη βρήκε τρόπο ο Άρης να κερδίσει! Έχασε από τη Νίμπουρκ με σκορ 64-55 στη πρεμιέρα του Γιούροκαπ, παίζοντας πολύ κακό μπάσκετ και συνεχίζει να προβληματίζει, παρα τα όσα υποστήριξε ο Βαγγέλης Αλεξανδρής χθες περί ανάκαμψης.

Ο Άρης δεν μπόρεσε να επιβάλλει τον ρυθμό του στο παιχνίδι, μπήκε στον “τρελό” ρυθμό των Τσέχων και το πλήρωσε… Δεν είχε τις λύσεις να παίξει γρήγορο μπάσκετ και να ακολουθήσει τη Νίμπουρκ η οποία μετά το πρώτο πεντάλεπτο άρχισε να αποκτά πλήρως τον έλεγχο του παιχνιδιού. Ο Άρης προηγήθηκε με 13-12 (5′), όμως από εκεί και πέρα η Νίμπουρκ επιβλήθηκε στο παρκέ. Έτρεξε στον αιφνιδιασμό, περιόρισε τον Άρη μόνο σε ένα καλάθι ως το τέλος του δεκαλέπτου και προηγήθηκε με 23-15.

Στη δεύτερη περίοδο η Νίμπουρκ εγκλώβισε τον Άρη. Με άμυνα με προσαρμογές και όπλο το επιθετικό ριμπάουντ κατάφερε να διευρύνει τη διαφορά μέχρι και τους 13 πόντους (24-37 στο 17′). Ο Άρης ήταν μια ομάδα που δεν είχε προσανατολισμό στην επίθεση, δεν είχε λύσεις στην άμυνα, αλλά από το… πουθενά βρήκε στο πρόσωπο του Νταν Μαυραειδή “φως στο τούνελ”. Ο Ελληνοαμερικανός γκαρντ με προσωπικές ενέργειες κράτησε τους κίτρινους μέσα στο παιχνίδι (31-37) ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Άρης ξεκίνησε καλά το τρίτο δεκάλεπτο, μείωσε σε 35-39 (23′), όμως από εκεί και πέρα… χάθηκε μέσα στο γήπεδο. Κακές επιθετικές επιλογές από τον Τσαλδάρη, λάθη από τον Ντέιβις, εκτός κλίματος αγώνα οι Κερούς, Κρούσιτς και Μάλντροου και η Νίμπουρκ χωρίς πρόβλημα έφτασε εύκολα στο 52-37 (30′).

Οι κίτρινοι έριξαν τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους στο 32′ (45-54), όμως έκαναν βιαστικές επιλογές και έχασαν την ευκαιρία να μειώσουν κι άλλο. Πήραν γρήγορα τα πέντε ομαδικά φάουλ από τη Νίμπουρκ, αλλά δεν μπόρεσαν να το εκμεταλλευτούν αυτό. Οι Τσέχοι πήραν και πάλι διαφορά (51-64) και κράτησαν εύκολα τη νίκη στο τέλος.
Τα δεκάλεπτα: 15-23, 31-37, 37-52, 55-64.

ΑΡΗΣ: Μαυραειδής 14 (2), Κερούς 2, Ταπούτος 5, Τζέιμς 14, Τσαϊρέλης, Ντέιβις 14 (4/7δπ., 2/4τρ.), Κρούσιτς, Μπόγρης, Μάλντροου 4, Τσαλδάρης 2, Βεργίνης, Δήμας.

ΝΙΜΠΟΥΡΚ: Μπέντα 2, Σοκολόφσκι, Πούμπρλα 15 (1), Λόρενς 9 (2), Έιμπραμς 2, Κρέμεν 3 (1), Νέτσας 2, Σίμονς 12 (6ασ.), Ουίλσον 12, Λένζλι, Νέιμικ 7 (10ρ.).