Η κούραση κατέβαλλε τον Άρη, βαριά ήττα (82-66) στο Ιβανώφειο!

Ο Άρης πλήρωσε την κούρασή του και την απουσία του Λευτέρη Μποχωρίδη στο Ιβανώφειο. Δεν έπαιξε άμυνα, άφησε τον Ηρακλή να ελέγξει τον ρυθμό και έφυγε με ήττα (82-66), που συνοδεύτηκε από άσχημη εμφάνιση.

Stoiximan.gr: Το Παιχνίδι σου Καλύτερο με εκατοντάδες στοιχήματα & επιλογές για Σκόρερ, Κάρτες, Κόρνερ!

Ο Άρης μπήκε στο παρκέ χωρίς ενέργεια, χωρίς ένταση στην άμυνα και χωρίς σωστό προσανατολισμό στην επίθεση. Ο Γκάρι Τάλτον ήταν εκτός κλίματος και πάλι, οι γηπεδούχοι έπαιξαν στο όριο του φάουλ στην άμυνά τους, περιορίζοντας την δράση του Σανικίτζε και μοιραία ο Άρης έγινε μονοδιάστατος, βρίσκοντας λύσεις μόνο από τον Τζέιλεν Μόρις μέσα από “ένας εναντίον ενός καταστάσεις”.

Ο Ηρακλής προηγήθηκε με 9-2 στο 3’ και έφτασε στο +10 (18-8) στο 7’, ελέγχοντας τον αγώνα. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 22-15 για τους κυανόλευκους και το μεγάλο πρόβλημα των κίτρινων ήταν το αμυντικό ριμπάουντ, διότι ο Ηρακλής με 5 επιθετικά ριμπάουντ ανανέωσε πολλές επιθέσεις και μέσα από αυτό βρήκε ρυθμό.

Με συνεχόμενα καλάθια του Μόρις ο Άρης μείωσε σε 22-19 και με επιθετικές ανάσες του Φλιώνη κρατήθηκε κοντά στο σκορ μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου. Το 29-23 στο 15’ έγινε 37-25 στο ημίχρονο με τους παίκτες του Μαρκόπουλου να κάνουν συνεχόμενα λάθη από βιασύνη και την πίεση του Ηρακλή, που είχε 12 πόντους από τα λάθη του Άρη!

Ο Μαρκόπουλος ξεκίνησε την τρίτη περίοδο με τους Γκάγκιτς και Ντραγκίσεβιτς στην ίδια πεντάδα. Επιθετικά αυτό το σχήμα έδωσε λύσεις αρχικά, με τον Γκάγκιτς να έχει συνεχόμενα καλάθια, όμως αμυντικά ο Ηρακλής έβαλε τα (ελεύθερα) τρίποντα και διατήρησε διαφορά ασφαλείας.

Στο 22’ το σκορ ήταν 43-29 και στο 26’ η διαφορά έφτασε στους 16 πόντους (55-39) με τους κίτρινους να έχουν πολλά προβλήματα στην αμυντική λειτουργία τους. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο -17 (64-47) για τον Άρη, που έδειχνε και κουρασμένος, αλλά και χωρίς λύσεις κυρίως στο αμυντικό κομμάτι.

Τίποτα δεν άλλαξε στην τέταρτη περίοδο, γιατί οι κίτρινοι δεν εμφάνισαν συνοχή αμυντικά, έδωσαν πολλά ελεύθερα τρίποντα στον Ηρακλή τα οποία κατέληξαν στο διχτάκι. Ο Άρης μείωσε σε 74-61 στο 36’, αλλά ένα τρίποντο του Σμιθ διαμόρφωσε το 77-61 και εκεί χάθηκαν οι όποιες ελπίδες είχε η ομάδα του Μαρκόπουλου για επιστροφή στο ματς.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 37-25, 64-47, 82-66.

ΗΡΑΚΛΗΣ: Μανωλόπουλος 5 (5ρ.), Γκάρετ 17 (3/6β., 7/8δπ., 15ρ., 2κοψ.), Σμιθ 13 (1/1β., 3/3δπ., 2/4τρ., 8ρ., 3ασ.), Σούλερ 12 (2/2β., 2/6δπ., 2/5τρ., 6ασ., 3κλ.), Χάνλαν 17 (4/7δπ., 3/7τρ., 4ρ., 4ασ.), Ζάρας, Κακαρούδης 4, Καλαϊτζίδης, Οκερεάφορ 8 (3ρ., 2ασ.), Ντέιβις 6, Γεωργαλάς.

ΑΡΗΣ: Μιλόσεβιτς 2, Γκετσεβίτσιους 3 (5ασ.), Τάλτον 4 (1/4δπ., 0/2τρ., 4ρ.), Μόρις 23 (4/5β., 8/16δπ., 1/3τρ., 7ρ., 2ασ., 2κλ.), Ντραγκίτσεβιτς 7 (7ρ., 2ασ.), Βουλγαρόπουλος 1, Σλαφτσάκης 1, Φλιώνης 10 (1/1β., 3/5δπ., 1/3τρ., 3ρ., 5ασ.), Σακελλαρίου, Βλάσιος, Γκάγκιτς 15 (5/7β., 5/7δπ., 5ρ.), Σιδηροηλίας.