Η μεγάλη αστοχία, αλλά και η διαιτησία δεν άφησαν τον Άρη! Νέα ήττα (69-73) από το Λαύριο

Με τη διαιτησία να προκαλεί σε πολλά σημεία του αγώνα και να μην αφήνει τον Άρη να κάνει το παιχνίδι του, οι «κιτρινόμαυροι» ηττήθηκαν με 69-73 από το Λαύριο για την 5η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Μεγάλη η αστοχία στο μακρινό σουτ για τον Άρη που τέλειωσε το παιχνίδι με μόλις 18% στα τρίποντα (4/22).

Φούφης Πουρσανίδης (Κώστας) και  Καλδίρης είχαν… βαλθεί να τρελάνουν τον πάγκο και τους παίκτες του Άρη αλλά και τον κόσμο, που… έβραζε με τις αποφάσεις τους. Ακόμα και έτσι ο Άρης διεκδίκησε το παιχνίδι μέχρι τέλους, όμως έλειπαν ξανά οι σωστές αποφάσεις στο κρίσιμο σημείο.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Ζίριους Γουίλιαμς με 18 πόντους αλλά 3/10 τρίποντα – όλος ο Άρης σούταρε 4/22 τρίποντα- και ο Ολιβιέ Χάνλαν είχε 12 πόντους, βοηθώντας κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ο Άντονι Κάουαν έμεινε χαμηλά παραγωγικά με 3 πόντους (0/6 σουτ, 3/4 βολές). Καλή εμφάνιση από τον Θωμά Κώττα (10π., 5ριμπ.), πολύ καλός ο Έρικ Λόκετ, πιθανότατα στο τελευταίο του παιχνίδι, με 10 πόντους, 6 ριμπάουντ και πολλή ενέργεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου.

ΑΓΡΙΕΜΕΝΟΣ Ο ΛΟΚΕΤ

Χέρι-χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του αγώνα. Ο Περσίδης με 8 πόντους και 2/2 τρίποντα για το Λαύριο (10-13 στο 5’)και από την άλλη πλευρά ο… συνήθης ύποπτος Χάνλαν είχε 8 πόντους, ενώ ο Λόκετ (10 πόντοι στο ημίχρονο) παρουσιάστηκε… αφηνιασμένος σε άμυνα και επίθεση, έχοντας ακούσει και τα σενάρια αντικατάστασής του.

Ο Κέλι, που είχε περάσει στα τέλη της πρώτης περιόδου (22-19) για πρώτη φορά στο παιχνίδι πέτυχε το πρώτο του καλάθι για το 27-23. Στη συνέχεια Σμιθ και Αμινού πήραν πρωτοβουλίες για το Λαύριο, διαμορφώνοντας το 32-38 στο 17’. Ωστόσο, ο Άρης έβγαλε αντίδραση και με διαδοχικά καλάθια των Λόκετ και Γουίλιαμς πήρε ξανά το προβάδισμα με 41-38, σκορ που έκλεισε και το ημίχρονο.

ΑΤΥΧΟΣ ΚΑΙ ΑΣΤΟΧΟΣ ΣΤΑ ΤΡΙΠΟΝΤΑ

Με βολές των Κώττα και Λόκετ ο Άρης πήγε στο 43-38, όμως σε εκείνο το σημείο με τρίποντα των Κάρτερ, Μουράτου και Περσίδη έγινε το 45-47, ενώ ο Κάρτερ με κλέψιμο και κάρφωμα στον αιφνιδιασμό έκανε το 47-53. Ο Άρης είχε κολλήσει επιθετικά, δεν έβαζε ούτε τις βολές που έπαιρνε με δυσκολία και έτσι το Λαύριο έχτισε μια μικρή διαφορά (48-57) στο 29’, με τον Νετζήπογλου να μειώνει με ένα προσωπικό σερί 4-0 στο 52-57 της τρίτης περιόδου.

Τα τρίποντα του Άρη έμπαιναν και… έβγαιναν (2/18 στο 33’), όμως εκείνο του Γουίλιαμς βρήκε στόχο για το 57-59 που ξεσήκωσε το Παλέ και τον κόσμο που περίμενε τη νίκη. Ο ίδιος όχι μόνο ισοφάρισε (59-59) αλλά έδωσε το προβάδισμα με ακόμα ένα τρίποντο για το 62-61 στο 36’.

Με συνεχόμενες βολές των Κακλαμανάκη (4/4) και Σμιθ το Λάυριο έκανε το 64-67 (38’) Τα πάντα κρίθηκαν από το Κάρτερ, ο οποίος με τέσσερις σερί πόντους και κλέψιμο μετά από λάθος του Χάνλαν έκανε το 68-73 στα 19’’ πριν το φινάλε. Ο Γουίλιαμς είχε 1/2 βολές και ακόμα ένα λάθος των «κιτρινόμαυρων» στην τελευταία επίθεση έγραψε τον επίλογο.

Διαιτητές: Φούφης, Πουρσανίδης Κ.,  Καλδίρης

Δεκάλεπτα: 22-19, 41-38, 52-57, 69-73