Η προσήλωση στην άμυνα αναδεικνύεται από τα 48 κλεψίματα!

Ο Αστέρας Τρίπολης για δεύτερη φορά στο πρωτάθλημα δεν σκόραρε και για πρώτη απείλησε ελάχιστα την αντίπαλη εστία. Πως να το κάνει όταν οι παίκτες του Άρη σε ένα 90λεπτό (συν 4-5 λεπτά καθυστερήσεις) έκαναν 48 κλεψίματα;

Ο Άρης “έχτισε” τη νίκη του από την άμυνά του, όχι από την επίθεσή του και εκεί κρύβεται το μυστικό της επιτυχίας για την ομάδα του Άκη Μάντζιου.

Τα 48 κλεψίματα αποτελούν φετινό ρεκόρ για τον Άρη, που είχε καλύτερη επίδοση τα 30 κόντρα στον Βόλο, όπου και πήρε και εκεί τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Ο Τζίμι Τζέγκο που νιώθει κανείς ότι είναι παντού στο γήπεδο και… προγραμματισμένος για… 180 λεπτά έκανε εννιά κλεψίματα, ενώ τον ακολούθησε ο Χαβιέ Ματίγια με οχτώ και ο Ματέο Γκαρσία με έξι.

Είναι σημαντικό ότι ο Άρης κέρδισε 48 κατοχές μέσα από αυτά τα κλεψίματα, διότι αυτό αναδεικνύει την προσήλωση στην άμυνα και τη συγκέντρωση – στην πλειοψηφία των περιπτώσεων – όλων των παικτών στο ανασταλτικό κομμάτι του παιχνιδιού.