Η ρέντα του Ζάρα έβαλε με το δεξί τον Άρη (72-60) στο 2016!

Ο Θόδωρος Ζάρας είχε ρέντα, ο Άρης βρήκε ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο και με… συνοπτικές διαδικασίες κέρδισε το Ρέθυμνο με σκορ 72-60 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Α1, μπαίνοντας με το δεξί στο 2016, παρουσία 4.500 φιλάθλων του στις κερκίδες του Παλέ!

Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ μέτριο ποιοτικά και έγινε ακόμα χειρότερο από τους τρεις διαιτητές που σφύριζαν συνεχώς, υπό τον φόβο να μην χάσουν τον έλεγχο και οδήγησαν τις δύο ομάδες σε 25 βολές!

Ο Άρης δεν ήταν καλός. Δεν είχε ενέργεια και ταχύτητα στην επίθεση, στοιχεία που εκμεταλλεύτηκε το Ρέθυμνο για να πάρει το προβάδισμα και να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού στο ξεκίνημα. Στο 4’ το σκορ ήταν 4-8, στο 7’ οι Κρητικοί προηγούνταν με 10-14 και έκλεισαν το δεκάλεπτο με 14-16.

Ο Θόδωρος Ζάρας ήταν αυτός που έβαλε τον Άρη μπροστά στο σκορ με τρίποντα (17-16 στο 11’, 22-21 στο 15’) και ήταν αυτός που πήρε τις περισσότερες προσπάθειες από τον Άρη (1/5δπ., 2/5τρ.), αλλά ήταν άστοχος, ενώ και οι υπόλοιποι παίκτες δεν είχαν την απαιτούμενη συγκέντρωση για να τελειώσουν σωστά τις φάσεις στην επίθεση. Αμυντικά οι κίτρινοι είχαν προβλήματα με τους Κλουφ και Χάροου, αλλά και το Ρέθυμνο δεν παρουσίασε τίποτα φοβερό στο παρκέ… Στο 18’ ο Τσούπκοβιτς που επανήλθε έκανε με 2/2 βολές το 28-25, αλλά το Ρέθυμνο βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει στο ημίχρονο (31-31).

Στην τρίτη περίοδο βρήκε ρυθμό ο Άρης. Τρία τρίποντα από Γουάιτ και Ζάρα άνοιξαν την άμυνα του Ρεθύμνου, έδωσαν στους κίτρινους ακόμα μεγαλύτερη ενέργεια στην άμυνα και ο Χάγκινς έβαλε… φωτιά στο Παλέ όταν στο 26’ με κλέψιμο και ανάποδο κάρφωμα στον αιφνιδιασμό έγραψε το 50-39! Το δεκάλεπτο έκλεισε με τον Άρη μπροστά με 54-44, κυρίως όμως ήταν αυτός που είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού.

Ο Θόδωρος Ζάρας ήταν σε εκπληκτική μέρα και ήταν αυτός που ουσιαστικά καθάρισε για τη σημερινή νίκη στις αρχές του τέταρτου δεκάλεπτου, όταν με τρίποντο και καλάθι και φάουλ έδωσε διαφορά 15 πόντων στην ομάδα του. Ο Άρης προηγήθηκε με 65-50 (35’), αλλά το Ρέθυμνο απάντησε άμεσα με τον Χάροου και με σερί 2-8 μείωσε σε 67-58 (37’). Ο Πρίφτης πήρε τάιμ άουτ και οι παίκτες του αντέδρασαν άμεσα με 1/2 βολές του Χάγκινς και καλάθι και φάουλ του Γουάιτ έκαναν το 70-58 (1.34) και ουσιαστικά έδωσαν την χαριστική βολή στο Ρέθυμνο.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 31-31, 54-44, 72-60.

ΑΡΗΣ: Πελεκάνος, Γουάιτ 14 (4/5β., 2/3δπ., 2/6τρ., 9ρ., 3κλ.), Γουότερς 4 (5ασ.), Χάγκινς 11 (10ρ., 2κλ.), Μακ Νιλ 7(2ρ., 2ασ.), Ξανθόπουλος 1 (2ρ., 2ασ.), Τσούπκοβιτς 2, Δίπλαρος, Ζάρας 25 (4/5β., 3/7δπ., 5/9τρ., 2ρ.), Κοέν 2 (2ρ.), Μούρτος 4 (8ρ.), Σίμτσακ 2 (4ρ.).

ΡΕΘΥΜΝΟ: Κλουφ 8 (4ρ.), Σχίζας 6, Γιαννόπουλος 4, Στόουν 14 (1), Μάντεν 5, Σάφτεναρ 4 (10ρ.), Τσακαλέρης, Χάροου 16 (5ρ., 3ασ.), Παναρετάκης, Δουλγεράκης, Θεοδωρίδης.