Η Σάλκε έδωσε τη χαριστική βολή στην Ντόρτμουντ

Η Ντόρτμουντ γνώρισε εντός έδρας ήττα (2-4) από τη Σάλκε στο ντέρμπι της κοιλάδας του Ρουρ και αποχαιρετά τον τίτλο, καθώς η Μπάγερν εάν νικήσει στη Νυρεμβέργη θα πάει τη διαφορά στο +4. Με 9 παίκτες τελείωσαν το ματς οι γηπεδούχοι.

Η Ντόρτμουντ ήθελε να συνεχίζει να ελπίζει για τον τίτλο, η Σάλκε να διώξει τον εφιάλτη του υποβιβασμού. Στην αρένα του “Signal Iduna Park” επιβίωσαν οι “βασιλικοί μπλε”.

Η Ντόρτμουντ άνοιξε το σκορ μόλις 14 λεπτά μετά από την έναρξη του ματς με τον Μάριο Γκέτσε, ύστερα από μαγική έμπνευση ασίστ με λόμπα του Σάντσο.

Η Σάλκε ισοφάρισε μ’ εκτέλεση πέναλτι (σφυρίχτηκε με τη χρήση του VAR) του Καλιτζούρι στο 18′ και πήγε με προβάδισμα στο ημίχρονο χάρη στο γκολ του Σανέ ύστερα από δέκα λεπτά (28′).

Ο Ρόις αποβλήθηκε στο 60ό λεπτό με απευθείας κόκκινη κάρτα για μαρκάρισμα από πίσω στον Μπιργκστάλερ, ενώ ο Καλιτζούρι με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 62′ σ’ εκτέλεση του φάουλ πέτυχε το τρίτο τέρμα της ομάδας του.

Ακολούθησε και δεύτερη αποβολή για τους γηπεδούχους. Ο Βολφ στο 65′ άφησε την Ντόρτμουντ με εννιά παίκτες. Ο Βιτσέλ μείωσε σε 2-3 στο 84′, αλλά ο Εμπολό με γκολ στο 86′ έδωσε τη χαριστική βολή στην Μπορούσια.

Σε περίπτωση που η Μπάγερν περάσει από την έδρα της προτελευταίας, Νυρεμβέργης, την Κυριακή του Ορθόδοξου Πάσχα (28/4) η διαφορά θα πάει στο +4 τρεις “στροφές” πριν το τέλος της σεζόν.

Το πρωτάθλημα γλιστρά από τη Βεστφαλία και πηγαίνει ξανά προς τη Βαυαρία…

Γκλάντμπαχ (Ε) 18/5

Η Λειψία άνοιξε το σκορ με τον Βέρνερ, αλλά η Φράιμπουργκ ισοφάρισε στο 66′ με τον Γκρίφο. Ο Φόρσμπεργκ ευστόχησε σε εκτέλεσε πέναλτι στο 78ο λεπτό και η ομάδα της Red Bull εξασφάλισε τη συμμετοχή τους στους ομίλους του Champions League της επόμενης σεζόν.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 31ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Μεγάλη Παρασκευή 26 Απριλίου

Άουγκσμπουργκ – Λεβερκούζεν 1-4 (12′ Ντάνσο / 15′ Φόλαντ, 48′ Χάβερτς, 60′ Ταχ, 88′ Μπράντ)

Μεγάλο Σάββατο 27 Απριλίου

Άιντραχτ – Χέρτα 0-0

Ανόβερο – Μάιντς 1-0 (66′ Βάινταντ)

Λειψία – Φράιμπουργκ 2-1 (19′ Βέρνερ, 78′ πεν. Φόρσμπεργκ / 66′ Γκρίφο)

Ντόρτμουντ – Σάλκε 2-4 (14′ Γκέτσε, 85′ Βιτσέλ / 18′, 62′ Καλιτζούρι, 28′ Σανέ, 86′ Εμπολό)

Φορτούνα – Βέρντερ 4-1 (1′ Ράμαν, 22′ Καραμάν, 56′ Χένινγκς, 73′ Σίτνερ / 28′ πεν. Κρούζε)

Στουτγκάρδη – Γκλάντμπαχ (19:30)