Η τρίτη περίοδος και η άμυνα έκαναν τη διαφορά

Ο Άρης έβαλε τις βάσεις για το “διπλό” στην Πάτρα, στο τρίτο δεκάλεπτο. Μετά από ένα απόλυτα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο και στις δυο περιόδους του (20-20 η 1η και 17-17 η δεύτερη, 37-37 σκορ ημιχρόνου), οι “κίτρινοι” έτρεξαν επιμέρους σκορ 24-12, στην τρίτη διατηρώντας στην τέταρτη το διψήφιο προβάδισμα, που πήραν (49-61 στο 30’).

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη κυριάρχησε μέσα από την άμυνά της, καθώς κράτησε τους γηπεδούχους στους 12 πόντους και στην άλλη πλευρά του παρκέ σκόραρε 24, ξεφεύγοντας με διαφορά 12 πόντων.

Σε αυτό το δεκάλεπτο, ο Άρης είχε τη συνηθισμένη αμυντική λειτουργία, κλείνοντας τους διαδρόμους προς το καλάθι του και στην επίθεση ο Νότε με τον Μήτρου-Λονγκ, κατά κύριο λόγο έδειξαν το δρόμο και στους υπόλοιπους, για να φύγει ο Άρης από την αχαϊκή πρωτεύουσα με το ροζ φύλλο αγώνα.