Η Τόφας ισοφάρισε σε 1-1 τα παιχνίδια με την Τενερίφη

Σε τρίτο παιχνίδι που θα γίνει την επόμενη Τετάρτη (21:00) στην Ισπανία θα κριθεί η πρόκριση στο Final 4 του Basketball Champions League. Η Τόφας επικράτησε εμφατικά της Τενερίφης με 90-81 στην Προύσα και έκανε το 1-1 στη σειρά των πλέι οφ.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι μέχρι και το τρίτο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται στο πρώτο δεκάλεπτο με εννιά (12-21), αλλά τους γηπεδούχους να παίρνουν τα ηνία και να συντηρούν μια μικρή διαφορά. Χάρη, όμως, σε ένα 11-0 στο πρώτο μισό της τελευταίας περιόδου η τουρκική ομάδα ξέφυγε στο σκορ και έφτασε στο 1-1.

Ο Κέιλεμπ Χόμσλεϊ με 26, ο Τζέι Τζέι Ο’ Μπράιεν με 21 και ο Κάσιους Γουίνστον με 19 πόντους ήταν η τριάδα-«φωτιά» της Τόφας. Ο Κάιλ Γκάι με 34 πόντου (5/10 τρίποντα) πάλευε μόνος του για την Τενερίφη.

Δεκάλεπτα: 21-26, 43-38, 68-63, 90-81