Η τύχη γύρισε την πλάτη στις κορασίδες του Άρη (photo)

Η τύχη γύρισε την πλάτη στις κορασίδες του Άρη.

Stoiximan.gr: Το παιχνίδι σου καλύτερο με επιλογές για Σκόρερ, Κάρτες & Κόρνερ σε κάθε αγώνα του Άρη

Αναλυτικά η ενημέρωση του κιτρινόμαυρου τμήματος:

“Οι κίτρινες αν και έπαιξαν πολύ καλό ποδόσφαιρο δεν κατάφεραν να προκριθούν στην επόμενη φάση του κυπέλλου κορασίδων Ελλάδας 2018-2019,αφού ηττήθηκαν στην διαδικασία των πέναλτι από τις Βασίλισσες Θράκης Ξάνθης με 4-3.

Η κανονική διάρκεια του αγώνα βρήκε τις ομάδες ισόπαλες χωρίς τέρματα, αν και οι κίτρινες έχασαν αρκετές ευκαιρίες για γκολ.

Οι κίτρινες ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι και πίεσαν την αντίπαλη άμυνα για να πετύχουν ένα γκολ.
Στο 22’ της αναμέτρησης τραυματίστηκε η Κλεονίκη Παναγιωτίδη και έτσι οι κορασίδες του ΑΡΗ αγωνίστηκαν με 10 παίκτριες μέχρι το τέλος του αγώνα, που είχε διάρκεια 80 λεπτά.

Οι κίτρινες είχαν πολύ σημαντικές ευκαιρίες για γκολ με μια διπλή ευκαιρία με την Ιωάννα Τζήσιου και την Μυρτώ Νταφοπούλου στο 38’ της αναμέτρησης με την αντίπαλο αμυντικό και αντίπαλο τερματοφύλακα να καταφέρνει να διώχνει την μπάλα πάνω στην γραμμή, η οποία μπάλα ακούμπησε και το δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η πίεση του ΑΡΗ προς την αντίπαλη άμυνα αυξήθηκε με τις κορασίδες του ΑΡΗ να χάνουν σημαντικές ευκαιρίες με την Ευαγγελία Μουστάκη και την Μυρτώ Νταφοπούλου,τα σουτ των οποίων απέκρουσε η αντίπαλη αμυντικός στο 45’ και στο 50’ της αναμέτρησης.

Στο 65’ η Ευαγγελία Μουστάκη με σουτ από πολύ καλή θέση έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.

Και πέντε λεπτά αργότερα μετά από εκτέλεση κόρνερ της Ευαγγελίας Μουστάκη, η Ιωάννα Τζήσιου με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.

Η ομάδα του ΑΡΗ είχε συνέχεια την κατοχή της μπάλας με τον αντίπαλο να μην απειλεί καθόλου , αλλά παρά την υπερπροσπάθεια και την καλή εμφάνιση οι κίτρινες δεν κατάφεραν να πετύχουν κάποιο τέρμα.

Έτσι ο αγώνας οδηγήθηκε στην διαδικασία των πέναλτι.

Διαδικασία των πέναλτι:
Άουτ η εκτέλεση της Μαυρομάτη.

Η Ευαγγελία Μουστάκη σκοράρει και δίνει προβάδισμα στον ΑΡΗ!

Εύστοχη εκτέλεση της Σαββίδου για το 1-1.

Εύστοχη η Μυρτώ Νταφοπούλου που δίνει ξανά προβάδισμα στον ΑΡΗ για το 1-2.

Εύστοχη η Γκιούγκη για το 2-2.
Άστοχη η εκτέλεση της Δάφνης Αντωνιάδου του ΑΡΗ.
Εύστοχη η Παπαδοπούλου για το 3-2.

Εύστοχο το χτύπημα της Μαρία Γρηγοριάδου του ΑΡΗ και 3-3!
Η Χριστίνα Κιουρτσή του ΑΡΗ απέκρουσε το χτύπημα της Σταύρου!

Άστοχη εκτέλεση της Ιωάννας Τζήσιου του ΑΡΗ με το 3-3 να μένει.

Συνεχίζεται η διαδικασία των πέναλτι με τις μονές εκτελέσεις:
Εύστοχη η Καζαντζίδου και 4-3 για τη ομάδα της Ξάνθης.

Άστοχο το χτύπημα της Εριφύλης Γεωργαλά του ΑΡΗ και αποκλεισμός για την ομάδα του ΑΡΗ.

Να σημειώσουμε ότι τον αγώνα παρακολούθησαν αρκετοί φίλαθλοι του ΑΡΗ και οι νεάνιδες του ΑΡΗ, οι οποίοι στήριξαν αυτήν την προσπάθεια των κορασίδων του ΑΡΗ με την φωνή τους και βάζοντας και δυο πανό της ομάδας!

ΑΡΗΣ: Κιουρτσή(τερματοφύλακας), Γεωργαλά, Γρηγοριάδου, Μαχαιρίδου, Τσίντζου, Μουστάκη, Αντωνιάδου, Νταφοπούλου, Τζήσιου, Παναγιωτίδη, Σταμούλη”.