Η Φέγενορντ «λύγισε» την Άλκμααρ του Παυλίδη

Η Φέγενορντ κατάφερε να λυγίσει δύσκολα την αντίσταση της Αλκμααρ και να πάρει τη νίκη στο ντέρμπι με 1-0, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Eredivisie. Οι γηπεδούχοι πήραν τους τρεις βαθμούς χάρη στο γκολ του Τίμπερ στο 24ο λεπτό.

Στο μεταξύ, ο Αγιαξ, σχετικά βελτιωμένος από τα παιχνίδια των τελευταίων εβδομάδων, δεν κατάφερε στις καθυστερήσεις να πάρει τη νίκη στην έδρα της Αλμέρε και έμεινε με το βαθμό της ισοπαλίας (2-2).

Η ομάδα του Τζον φαντ’ Σχιπ, αντίπαλος της ΑΕΚ στους ομίλους του Europa League, μολονότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 67ο λεπτό, κατάφερε στη συνέχεια να πιέσει και να κάνει την ανατροπή με τα γκολ των Ακπομ (68′) και Ταχίροβιτς (82′), αλλά στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν με το πέναλτι του Ρομπινέ.

Νωρίτερα, η Αϊντχόφεν δεν δυσκολεύτηκε να επιβεβαιώσει τα προγνωστικά στο εντός έδρας ματς κόντρα στην Τσβόλε, καθώς νίκησε άνετα με 4-0 και διατήρησε την απόσταση από τους διώκτες της στην κορυφή της βαθμολογίας. Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της ολλανδικής Eredivisie έχουν ως εξής:

Φορτούνα Σιτάρντ-Χεράκλες 4-1

Βααλβάϊκ-Γκόου Αχεντ 0-1

Τβέντε-Ναϊμέγκεν 3-3

Φίτεσε-Χέρενφεν 1-3

Αϊντχόφεν-Τσβόλε 4-0

Αλμέρε-Αγιαξ 2-2

Φόλενταμ-Σπάρτα Ρότερνταμ 1-4

Φέγενορντ-Αλκμααρ 1-0