Θέλει δουλειά ο Αρης, φιλική νίκη με Καρδίτσα στο τέλος (81-70)- Ηγέτης ο Νότε με 26 πόντους

«Καμπανάκι» ενόψει των ευρωπαϊκών υποχρεώσεων για τον Αρη το σημερινό φιλικό ματς με την Καρδίτσα στο Αλεξάνδρειο παρά τη νίκη με 81-70.

Κορυφαίοι για τις δυο ομάδες ο Νότε και ο Μπέιτμον.

Ο Νότε είχε 26 πόντους και ήταν ο ηγέτης  του Αρη.

Δυνατά ξεκίνησε το πρώτο δεκάλεπτο και προσπάθησε να επιβάλλει τον ρυθμό του. Το 21-16 ήταν απόλυτα δίκαιο για την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη.

Στη δεύτερη περίοδο όμως ο Αρης ήταν πολύ κακός. Δέχθηκε ένα σερί 0-16 και το 24-16 έγινε 24-32. Οι παίκτες του Καστρίτη ήταν  κακοί και οι Θεσσαλοί πήγαν προηγούμενοι στο ημίχρονο με διαφορά.

Το 35-44 έδειχνε το κακό δεύτερο δεκάλεπτο του Αρη με μια τραγική διαιτησία για φιλικό ματς.

Οι κίτρινοι μπήκαν πολύ δυνατά στην 3η περίοδο και κάλυψαν τη διαφορά με ένα σερί 12-0. Το 38-47 έγινε 50-47 με την Καρδίτσα να είναι άστοχη.  Οι δυο ομάδες συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 56-55, με τον Αρη να είναι σαφώς βελτιωμένος .

Στην τελευταία περίοδο ο Αρης ήθελε να πάρει μια νίκη γοήτρου. Οι γηπεδούχοι με ένα ξέσπασμα στο τέλος και καλή άμυνα πήραν τη νίκη με 81-70.

Δεκάλεπτα: 21-16, 35-44, 56-55, 81-70.

Αρης (Καστρίτης): Χόρκλερ 9, Γκούλντγουιν 2, Σανόγκο 4, Τολιόπουλος 6, Σχίζας 4, Καββαδάς 8, Νότε 26, Φίλλλιος, Σιδηροηλίας, Νετζήπογλου 11, Χάγκινς 11.

Καρδίτσα (Αγγέλου): Μποχίμ 14, Πρίτζετ 7, Μπέιτμον 27, Αθηναίου 2, Καλαιτζάκης, Χάντερ 3, Ντελόιερ 8, Τσούκας, Κώττας 2, Γκάμπροβσεκ 7.