Θρίαμβος στη Λαμία, Ευρωπαίος ο Άρης!

Το ευρωπαϊκό εισιτήριο πανηγυρίζει ο Άρης, που διέλυσε εκτός έδρας τη Λαμία με 0-3 σετ (21-25, 22-25, 21-25) στο νοκ άουτ παιχνίδι για την προνομιούχο 5η θέση και κατάφερε αυτό που πολλοί θεωρούσαν ακατόρθωτο πριν από ένα – δυο μήνες: Να βγει στην Ευρώπη, κόντρα σ’ όλες τις αντιξοότητες!

Παίξε μπάλα στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ! Πόνταρε στην expekt.com, με Bonus εγγραφής 125 €!

Μπορεί ο Άρης να παρουσιάστηκε ελλιπής και απροετοίμαστος στη Λαμία, αφού οι ξένοι παίκτες αποχαιρέτησαν εδώ και εβδομάδες και οι Έλληνες παίκτες επανήλθαν πρόσφατα στις προπονήσεις από 12ήμερη αποχή, ωστόσο όσοι μπήκαν στο τάραφλεξ του «Χαλκιοπούλειου» είχαν μόνο ένα πράγμα στο μυαλό τους: Πώς θα πάρουν την πολυπόθητη νίκη, δικαιώνοντας την δουλειά πολλών μηνών και δίνοντας χαρά στον κόσμο της ομάδας.

Ειδικότερα, μάλιστα, στους ηρωικούς φιλάθλους από τον Super 3 Λαμίας, οι οποίοι βρέθηκαν στο πλευρό της ομάδας και πανηγύρισαν μαζί της μια μεγάλη νίκη.

Στο αγωνιστικό σκέλος, η ομάδα του Γιώργου Γιάτση ήθελε περισσότερο τη νίκη και την πήρε, χωρίς η κυριαρχία της να
αμφισβητηθεί σε κανένα σημείο, αφού ήταν ανώτερη και στα τρία σετ.

Στο πρώτο σετ, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 6-10 και παρότι η Λαμία πέρασε μπροστά με 15-14 χάρη σ’ ένα σερί 5-0, η συνέχεια ανήκε στον Άρη, που ξέφυγε πάλι με 19-23 και έφτασε στην κατάκτηση του σετ. Έχοντας σταθερή απόδοση, έκανε δικό του και το δεύτερο σετ, όπου προηγήθηκε με 5-8 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ και δεν άφησε τη διαφορά να πέσει κάτω από τους δύο πόντους μέχρι το τελικό 22-25, ενώ στο τρίτο σετ οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι αλλά η τελευταία λέξη ανήκε στον Άρη, που ήταν καλύτερος στα καθοριστικά σημεία και πήρε με 21-25 το σετ και τη μεγάλη νίκη.

Πλέον οι «κίτρινοι» θα υποδεχθούν τον χαμένο του ζευγαριού Ολυμπιακός – Παμβοχαϊκός, σε νοκ άουτ αγώνα για την 4η θέση, με τον νικητή να παίρνει το εισιτήριο για το Κύπελλο Συνομοσπονδίας και τον ηττημένο για το Τσάλεντζ Καπ της ερχόμενης περιόδου.

Ανεξαρτήτως αποτελέσματος, πάντως, ο προσεχής αγώνας θα αποτελέσει το ιδανικό φινάλε σε μια χρονιά που σημαδεύτηκε από κακό ξεκίνημα, αλλαγή πάρα πολλών παικτών, ανησυχίες ακόμα και για την σωτηρία της ομάδας, αλλά τελικά κατέληξε στην ευρωπαϊκή έξοδο…

Τα σετ: 21-25, 22-25, 21-25.

ΛΑΜΙΑ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 2, Χατζηηλιάδης 3 (1/9 επ., 25% υπ. – 19% άριστες), Κόβακς 8 (4/5 επ., 3 μπλοκ), Παντακίδης 6 (6/10 επ.), Τσούροβιτς 9 (8/22 επ.), Σιμεούνοβιτς 9 (8/13 επ., 1 άσος, 53% υπ. – 24% άριστες), Γκαράς (λ- 73% υπ. – 53% άριστες) / Βλαχόπουλος, Ανάγνου 3 (3/6 επ., 45% υπ. – 09% άριστες), Σφενδυλάκης 2.
ΑΡΗΣ (Γιάτσης): Κυριακίδης 10 (8/20 επ., 2 μπλοκ, 64% υπ. – 36% άριστες), Χαραλαμπίδης 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ), Χαριτωνίδης 8 (4/5 επ. 4 άσοι), Κιόσης 10 (6/7 επ., 4 μπλοκ), Τζελάτης 17 (16/26 επ., 1 άσο), Ριζόπουλος 9 (8/11 επ., 1 μπλοκ), Μπαμπαλιούτας -λ – 80% υπ. – 60% άριστες / Παλέντζας, Μαυροβουνιώτης, Κυπριανός.