Ισοπαλία και… αποκλεισμός για τη Βιλερμπάν πριν από 9 χρόνια!

Μετά από εννιά χρόνια η Βιλερμπάν έφερε και πάλι ισοπαλία σε νοκ άουτ φάση ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Την περίοδο 2007-08 είχε αποκλειστεί από τη Γαλατασαράι.

Στην φάση των “32” του ULEB Cup η Βιλερμπάν υποδέχθηκε στο Αστρομπάλ την τουρκική ομάδα και μετά από ένα συγκλονιστικό ματς δεν αναδείχθηκε νικητής. Το τελικό αποτέλεσμα ήταν 69-69 και μια βδομάδα μετά, στην Κωνσταντινούπολη έγινε επίσης ντέρμπι, όμως οι Τούρκοι πήραν στο τέλος τη νίκη με 76-75 και την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

* Για τον Άρη υπάρχει σε κάποια αρχεία μια ισοπαλία με σκορ 89-89 την περίοδο 1994-95 με τη Ντινάμο Μόσχας, για το Κύπελλο Κόρατς, αλλά στα επίσημα αρχεία της FIBA το τελικό αποτέλεσμα ήταν 89-86 νίκη για τους κίτρινους, όμως τελικά δεν είχαν πάρει την πρόκριση, καθώς είχαν ηττηθεί στη Ρωσία με 99-94.