Νίκη-ανάσα με “τριάρα”

Ο Πλατανιάς “φιλοδώρησε” με τρία γκολ την Ξάνθη και πήρε τη νίκη-ανάσα που χρειαζόταν για να «ξεφύγει» από τις χαμηλές θέσεις!

Κανείς δεν περίμενε αυτή την εξέλιξη, βάσει του πρώτου μέρους και του… ύπνου που δημιουργούσε το θέαμα στα Περιβόλια.

Στο δεύτερο, όμως, ο Πλατανιάς ήταν καταιγιστικός για 25 λεπτά και κατάφερε να σκοράρει τρεις φορές για πρώτη φορά φέτος, επικρατώντας 3-0 της Ξάνθης!

Με την έναρξη της επανάληψης ο Γουνδουλάκης άνοιξε το σκορ από την άσπρη βούλα, ο Τετέ «κλείδωσε» το τρίποντο (65’) και ο Τόρες (71’) έδωσε διαστάσεις θριάμβου!

Έτσι, οι Κρητικοί επέστρεψαν στις επιτυχίες και πήραν σημαντική βαθμολογική «ανάσα», με τους ακρίτες να χάνουν την ευκαιρία να εδραιωθούν στην πεντάδα.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Αναστόπουλος): Γιωργαλλίδης, Φαΐσκα, Ζουμπουλάκης, Φερνάντεζ (84’ Δημήτρης), Ιντζίδης, Αγκίλερα, Τετέ, Μπέλιτς, Τόρες (79’ Μπεριάν), Γουνδουλάκης (52’ Σιώπης), Κατάι

ΞΑΝΘΗ (Μάουερ): Τσέμα, Γούτας, Βάλλας, Βασιλακάκης, Μπέρτος, Μπαξεβανίδης, Κάλβο (50’ Τριάδης), Φλίσκας (69’ Ράνος), Μάνταλος, Σολάρι, Σολτάνι (82’ Νάκας)