Ισόπαλοι (1-1) στα Πηγάδια Ξάνθη και Ολυμπιακός, 3-1 ο ΟΦΗ τον Παναθηναϊκό

Ισόπαλοι με 1-1 στα Πηγάδια αναδείχθηκαν Ξάνθη και Ολυμπιακός, με τους φιλοξενούμενους να μένουν με 10 παίκτες στο 78’ λόγω αποβολής του Ποντένσε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Κυρίαρχος στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός, είχε δοκάρι στο 41΄ με τον Ποντένσε. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 54’ με σουτ του Σαρπόνγκ και αφού η μπάλα βρήκε στο κεφάλι του Βούκοβιτς, ο οποίος μερικά λεπτά αργότερα (76’) ισοφάρισε με κεφαλιά για το 1-1. Να σημειωθεί πως υπήρξε εξάλεπτη διακοπή στο παιχνίδι λόγω πτώσης του ρεύματος στους πυλώνες του γηπέδου.

Στην Κρήτη ο ΟΦΗ επικράτησε 3-1 του Παναθηναϊκού και “ανάσανε” βαθμολογικά. Ο Δεληγιαννίδης άνοιξε το σκορ στο 5′ με τον Κάτσε να ισοφαρίζει (1-1) στο 36′. Ωστόσο τέσσερα λεπτά αργότερα (40′) ο Πλατέλας έδωσε ξανά προβάδισμα στους γηπεδούχους, με τον Κοροβέση να “γράφει” το τελικό 3-1 στο 61′.