Κέρδισε και χειροκροτήθηκε με ωραίο μπάσκετ την ΤΣΣΚΑ Σόφιας, έχασε όμως τον Μπέιτς (89-59)!

Στα αποκαλυπτήρια του Αρη μπροστά στον κόσμο του η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έπαιξε καλό μπάσκετ και καταχειροκροτήθηκε από 3.000 και πλέον φιλάθλους.

Όμως, οι τραυματισμοί αποτελούν πονοκέφαλο, με τον Μπέιτς να μένει εκτός για πολύ! Το τελικό 89-59 ήρθε εύκολα.

Ο Αρης ξεκίνησε με ένα τραυματισμό του Μπέιτς το πρώτο δεκάλεπτο, οπότε αποσύρθηκε με τον Καστρίτη να μην έχει στη διάθεσή του Κατσίβελη, Γκάλιντα, Μποχωρίδη και Σόουζα. Ο Αρης προηγήθηκε με 7-2 στο 3ο λεπτό και με 20-9 στο 8ο. Ο Καστρίτης μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής σε όλους και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 24-13.

Ο Αρης μπήκε δυνατά και προηγήθηκε στο 12 με 28-13. Οι κίτρινοι είχαν επιβάλει πλήρως τον ρυθμό τους και η διαφορά όλο και ανέβαινε. Σε κάποια στιγμή όμως ο Αρης χαλάρωσε και η ΤΣΣΚΑ μείωσε στο 15ο λεπτό σε 32-21. Ο Αρης αντέδρασε και προηγήθηκε με 37-21. Ο Καστρίτης μέχρι το τέλος του ημιχρόνου μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής. Το ημίχρονο έληξε με 49-35.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Αρη να προηγείται με 54-38, αλλά να χάνει τον Μπέιτς με πολύμηνη απουσία. Σοβαρό θέμα με Μπέιτς, έχει πρόσθιο εξάρθρημα ώμου! Ο Αρης μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής, αλλά τα προβλήματα τραυματισμών δεν άφησαν πολλά περιθώρια για χαμόγελα. Ο Αρης προηγήθηκε με 64-40. Η 3η περίοδος έληξε με τον Αρη να κάνει μια ακόμη καλή περίοδο με 72-45.

Και στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Αρης δεν είχε θέμα να προηγηθεί με 77-46 στο 33ο λεπτό και να κάνει περίπατο στο φιλικό. Οι κίτρινοι μοίρασαν τον χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες και τα τελευταία λεπτά ήταν τυπικά. Και ο Χάρελ δέχθηκε ένα χτύπημα στο πρόσωπο και αποχώρησε. Γενικά, για ένα διήμερο φιλικών πολλοί οι τραυματισμοί για τον Αρη.

Οι νεαροί Φίλιππος Τσαχτσίρας, Βασίλης Καζαμίας, καθώς και οι Ανδρέας Καλόγηρος, Φάνης Σταμούλης πήραν χρόνο συμμετοχής και η αναμέτρηση έληξε με 89-59.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 49-35, 72-45, 89-59.

ΑΡΗΣ MIDEA: Σλαφτσάκης 12 (1), Σανόγκο 12 (1), Τολιόπουλος 15 (3), Καρ 14 (1), Μπλούμπεργκς 7 (1), Τσαχτσίρας, Μπέιτς, Καζαμίας 1, Περσίδης 5, Χάρελ 14 (2), Καλόγηρος 9, Σταμούλης.

ΤΣΣΚΑ ΣΟΦΙΑΣ: Τσένοφ 2, Μπάξτερ 3 (1), Χάμοντς 8 (1), Τσελένκοφ, Λαζάροφ, Μίνκοφ 6 (1), Ντιμιτρόφ 2, Σπίροφ 4, Γκέργκοφ 2, Μπογιάνοφ 16, Ουέσον 14, Πέτκοφ 2.