Κακή εμφάνιση και ήττα από Βοσνία

Την ήττα με 59-60 γνώρισε η Εθνική Εφήβων στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα από τη Βοσνία, παρουσιάζοντας κακό πρόσωπο. Στην επόμενη φάση με δύο ήττες οι διεθνείς.

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου, προηγήθηκαν ακόμα και με 13 πόντους (47-34) ωστόσο στο φινάλε έβαλαν τα χέρια τους και έβγαλαν τα μάτια τους, χάνοντας εν τέλει το ροζ φύλλο με άστοχο τρίποντο του Σκουλίδα στην εκπνοή (υπάρχει υποψία φάουλ αλλά προτιμήθηκε το non call από τους διαιτητές).

Με καλή άμυνα η Εθνική προηγήθηκε 13-8 στο δεκάλεπτο ωστόσο με σερί 14-0 οι Βόσνιοι βρήκαν τις λύσεις και προηγήθηκαν 19-13. Η Ελλάδα έμεινε μπροστά στην ανάπαυλα 32-30 ενώ έκανε πολύ καλό μπάσιμο στο τρίτο δεκάλεπτο.

Με τρίποντα του Χαραλαμπόπουλου, αλλά και παιχνίδι στο ανοιχτό γήπεδο, η Εθνική μας ξέφυγε 51-42 στο 30ο λεπτό. Και πάλι όμως, στην τέταρτη περίοδο, ήρθαν τα πάνω κάτω. Οι Βόσνιοι πλησίασαν, οι διεθνείς μας σπαταλούσαν τη μία επίθεση μετά την άλλη και κάπως έτσι οδηγηθήκαμε στα τελευταία δευτερόλεπτα, με τη μπάλα να φτάνει στα χέρια του Σκουλίδα που δεν βρήκε στόχο όμως πίσω από τα 6.75 (59-60).

Η Ελλάδα πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση όπου θα αντιμετωπίσει τις Τουρκία, Ρωσία και Ιταλία, μεταφέροντας παρόλα αυτά τις δύο ήττες της με Βοσνία, Λιθουανία.

Δεκάλεπτα: 13-8, 32-30, 51-42, 59-60.

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Λούντζης 9, Ντουζίδης, Μιλεντίγεβιτς, Φλιώνης 2, Μιχαλούτσος, Μουράτος, Σκουλίδας 11 (10 ριμπ.), Χρηστίδης 16 (5 ριμπ.), Δίπλαρος, Παπαγιάννης 6 (12 ριμπ.), Χαραλαμπόπουλος 15 (8 ριμπ.).

Βοσνία (Τρμπιτς): Άλεξιτς 9, Ντούρμο, Άτιτς10 (8 ριμπ.), Γκέγκιτς 15, Τζέντοβιτς5 (10 ριμπ.), Μάνγκαφιτς 12, Μέμιτς 9, Πενάβα, Χάτζιτς, Πίριτς.

Πηγή: novasports.gr