«Καλπάζει» ο Άρης, 3-1 την Κηφισιά!

Την τρίτη συνεχόμενη «καθαρή» νίκη του πανηγύρισε ο Άρης, που επικράτησε επί της Κηφισιάς με 3-1 σετ στο Αλεξάνδρειο Μέλαθρο για την 16η αγωνιστική της Α1 ανδρών και αποσπάστηκε για τα καλά από τις θέσεις των πλέι άουτ!

Η ομάδα του Γιώργου Γιάτση, που παρατάχθηκε χωρίς τον τραυματία Γιάννη Κυριακίδη αλλά και δίχως τον Μάριο Ζέλιτς μετά το πρώτο σετ, βρέθηκε να χάνει με 0-1 σετ αλλά έδειξε μεγάλα ψυχικά αποθέματα και «γύρισε» το παιχνίδι, συνεχίζοντας τις πολύ καλές εμφανίσεις. Έτσι, οι «κίτρινοι» παρέμειναν στην 6η θέση μαζί με τον ΠΑΟΚ (έχει ένα ματς λιγότερο) και κυρίως απέκτησαν διαφορά 4 βαθμών από τη ζώνη των πλέι άουτ και από την αποψινή αντίπαλό τους.

«Κλειδί» για την έκβαση της αναμέτρησης αποδείχθηκε το δραματικό δεύτερο σετ, το οποίο οι φιλοξενούμενοι κόντεψαν να κερδίσουν και να προηγηθούν με 0-2 σετ, αλλά ο Άρης ήταν εκείνος που το πήρε με 35-33. Στην συνέχεια… «εξαφάνισε» τους αντιπάλους του από το γήπεδο πιάνοντας σπουδαία απόδοση, για να φτάσει πανηγυρικά στη νίκη που τόσο πολύ ήθελε.

Πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αινείας Τζελάτης, που πήρε 28 πόντους, αλλά καθοριστική συμβολή είχε και ο νεοαποκτηθείς ακραίος Αργύρης Μαυροβουνιώτης, ο οποίος κάλυψε επιτυχώς το κενό του Κυριακίδη στην εξάδα και κέρδισε 9 πόντους (7/16 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ) έχοντας 61% στην υποδοχή (42% άριστες).

Ο Άρης έκανε καλό ξεκίνημα στο παιχνίδι και δείχνοντας να πατάει καλά, έφτασε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-6. Η Κηφισιά όμως ξεκίνησε σταδιακά την αντεπίθεση της (9-10), την οποία στη συνέχεια κορύφωσε με το 11-17. Παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν (18-20), οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν την διαφορά να πέσει κάτω από τους δύο πόντους και τελικά πήρε το πρώτο σετ με 22-25.

Το αρχικό 4-8 του δεύτερου σετ μαρτυρά την μέτρια απόδοση των παικτών του Γιάτση μέχρι εκείνο το σημείο, αλλά και την έλλειψη ψυχολογίας. Οι ρόλοι όμως αντιστράφηκαν, με τον Άρη να κάνει την αντεπίθεση, φτάνοντας να προηγηθεί με 15-13. Από εκεί και πέρα και ειδικά από το 22-22 και μετά, το παιχνίδι ήταν στην κόψη του ξυραφιού, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι και τους «κίτρινους» να βγαίνουν νικητές στο… θρίλερ, με 35-33 (1-1 σετ).

Στο τρίτο σετ, μπορεί το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ να βρήκε την Κηφισιά μπροστά με 6-8, η συνέχεια όμως ήταν εντελώς διαφορετική. Ο Άρη όχι μόνο πήρε το προβάδισμα (12-11), αλλά φρόντισε να το διευρύνει (22-16), για να φτάσει τελικά εύκολα στο 2-1 σετ με 25-19.

Ακόμα ευκολότερα κύλησε το τέταρτο σετ. Οι παίκτες του Γιάτση άνοιξαν μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα την ψαλίδα στο σκορ (8-4), συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και έφτασαν χωρίς άγχος στο 25-17 και στην κατάκτηση του «τριπόντου».

Τα σετ: 22-25, 35-33, 25-19, 25-17.

ΑΡΗΣ (Γιάτσης): Μαυροβουνιώτης 9 (7/16 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 61% υπ. – 42% άριστες), Ζέλιτς 1, Μπόικοβιτς 7 (2/2 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Κιόσης 13 (7/10, 2 άσοι, 4 μπλοκ), Τζελάτης 28 (25/50 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 17 (13/23 επ., 4 μπλοκ, 75% υπ. – 71% άριστες), Μπαμπαλιούτας -λ (80% υπ. – 60% άριστες) / Κοντογιάννης 4 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Στεφανίδης, Παλέντζας, Κυπριανός 1, Χαριτωνίδης.
ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Μπέλλος 20 (19/39 επ.), Παπαδόπουλος 12 (9/16 επ., 3 μπλοκ), Νικολάκης, Ντε Ρόκο 22 (20/34 επ., 2 μπλοκ, 67% υπ. – 56% άριστες), Εστράδα 12 (7/12 επ., 5 μπλοκ), Καριπίδης 10 (4/19 επ., 4 μπλοκ, 75% υπ. – 57% άριστες), Ταμπουρατζής -λ 40% υπ. – 33% άριστες / Δεληπρίμης, Καρακίτσος, Παπαδημητρίου, Τριανταφυλλίδης.