Κατέρρευσε στο τελευταίο τρίλεπτο, ήττα (82-67) στο Βερολίνο!

Ο Άρης γνώρισε την ήττα στο Βερολίνο από την Άλμπα με σκορ 82-67, ένα αποτέλεσμα που αδικεί την προσπάθεια της ομάδας του Δημήτρη Πρίφτη στη Mercedes-Benz Arena και διαμορφώθηκε στα τελευταία δύο λεπτά από έλλειψη συγκέντρωσης μέσα στην ρακέτα. Πλέον η υπόθεση πρόκριση γίνεται πολύ δύσκολη…

Ο Άρης μπήκε στο γήπεδο απολύτως συγκεντρωμένος και με συνοχή στην άμυνα. Γουότερς και Μακ Νιλ ήταν σε εξαιρετική μέρα επιθετικά και πήραν πρωτοβουλίες που τους βγήκαν. Στο 6’ ο Αμερικανός πλέι μέικερ έκανε το 8-10 με τρίποντο και το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε με συνεχή εναλλαγή στο προβάδισμα, αλλά το σημαντικό ήταν ότι ο Άρης ήταν… παρών! Η πρώτη περίοδος έκλεισε με τους Γερμανούς να προηγούνται 21-20 και τον Άρη να αναζητά λύσεις από τους ψηλούς που δεν έρχονταν.

Το πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου θύμισε… Μιλάνο. Η Άλμπα πίεσε, έκλεψε μπάλες και οδήγησε τον Άρη σε επιθετικό αδιέξοδο. Με σερί 12-0 προηγήθηκε με 33-20, παίρνοντας πολύτιμες λύσεις από τον Μιλοσάβλιεβιτς.

Η αντίδραση του Άρη ήρθε όταν στο σχήμα βρέθηκαν τρεις Έλληνες (Ξανθόπουλος, Μούρτος, Σίμτσακ). Μετά από ένα νεκρό πεντάλεπτο, οι κίτρινοι ξύπνησαν και σταδιακά επανήλθαν στο ματς. Ο Κοέν ήταν ο μοναδικός ψηλός που έδωσε λύσεις και στην άμυνα και στην επίθεση και το 34-22 (17’) έγινε γρήγορα 36-32 (18’) για να κλείσει το ημίχρονο με τρίποντο του Ξανθόπουλου στο 38-37.

Οι κίτρινοι μπήκαν με συγκέντρωση στην άμυνα και στο δεύτερο ημίχρονο. Προηγήθηκαν με 42-47 (24’) αλλά η Άλμπα επέστρεψε εκμεταλλευόμενη το αντιαθλητικό φάουλ του Μακ Νιλ και την τεχνική ποινή του Ξανθόπουλου. Ισοφάρισε σε 47-47 (25’), αλλά ο Άρης είχε βρει ρυθμό. Ξέφυγε και πάλι με 47-52 με τον Γουάιτ να φωνάζει παρών, όμως οι Γερμανοί με τρίποντα πάνω σε άμυνα γύρισαν το ματς, προηγήθηκαν με 56-58 πριν ο Γουότερς με 2/2 βολές κάνει το 58-58 που ήταν το σκορ στο τέλος της περιόδου.

Ο Κικάνοβιτς ήταν αυτός που κράτησε όρθια την Άλμπα, πετυχαίνοντας πολύ δύσκολα καλάθια, πάνω σε άμυνα. Οι Γερμανοί προηγήθηκαν με 63-60 (33’) και 65-62 (35’), ενώ ο Λόντσαρ με τρίποντο έκανε το 68-62 (36’). Δύο λάθη από τον  Μακ Νιλ έδωσαν την ευκαιρία στην Άλμπα να ξεφύγει με 8 (70-62), αλλά ο ίδιος ο Αμερικανός με τρίποντο μείωσε σε 70-65 (37’). Οι κίτρινοι είχαν ευκαιρίες να μειώσουν κι άλλο, όμως δεν το έκαναν και έτσι η Άλμπα ξέφυγε με 74-65 (38’). Το κλείσιμο του αγώνα ήταν το χειρότερο δυνατό. Ο Κικάνοβιτς ευστόχησε μετά από επιθετικό ριμπάουντ, στην ίδια φάση ο Γουάιτ έκανε (δεύτερο) αντιαθλητικό, ο Μιλοσάβλιεβιτς έβαλε τις βολές και στην επόμενη κατοχή ο Κινγκ με τρίποντο έγραψε το 81-65! Από το… πουθενά και χωρίς να το αξίζει ο Άρης βρέθηκε να χάνει με μεγάλη διαφορά…

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 38-37, 58-58, 82-67.

ΑΛΜΠΑ: Κινγκ 6 (2), Ακπινάρ 11 (1), Κικάνοβιτς 22 (10/14δπ.), Λόντσαρ 9 (1), Βάργκας 4, Βόλφαρθ 4, Μιλοσάβλιεβιτς 16 (10ρ., 9ασ.), Τσέρι 3 (6ασ.), Γουάτ 7 (8ρ.).

ΑΡΗΣ: Ξανθόπουλος 3 (1), Πελεκάνος, Γουάιτ 8, Γουότερς 20 (3/3β., 4/8δπ., 3/4τρ.), Ζάρας 2, Χάγκινς 2, Κοέν 5, Μούρτος 5 (1), Σίμτσακ 2, Μακ Νιλ 20 (8/8β., 3/6δπ., 2/6τρ.).