Κατώτερος των περιστάσεων ο Άρης και βαριά ήττα στο Περιστέρι (81-61)

Ο Άρης ήταν κακός στο Περιστέρι και γνώρισε δίκαια την ήττα με σκορ 81-61 στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Οι κίτρινοι δεν κατάφεραν ποτέ να μπουν στο πνεύμα του αγώνα, παρουσίασαν κακό πρόσωπο και σε άμυνα και σε επίθεση και σαφώς θα πρέπει να αλλάξουν άμεσα την εικόνα τους.

Stoiximan.gr: Το παιχνίδι σου καλύτερο με επιλογές για Σκόρερ, Κάρτες & Κόρνερ σε κάθε αγώνα του Άρη

Ο Άρης δεν μπόρεσε να βγάλει στο παρκέ τον καλό εαυτό του. Είτε γιατί οι παίκτες του Γιάννη βρέθηκαν σε κακή μέρα – με εξαίρεση τον Μποχωρίδη – είτε γιατί αυτοί του Περιστερίου ήταν σε καλή μέρα, σημασία έχει ότι ο Άρης ουδέποτε μπήκε στο πνεύμα του αγώνα.

Όλα ξεκίνησαν από την αμυντική λειτουργία των κίτρινων, οι οποίοι δεν είχαν λύσεις στην καλή κυκλοφορία της μπάλας από το Περιστέρι. Οι γηπεδούχοι μετά το 10-10 στα πρώτα λεπτά έτρεξαν ένα σερί 11-0 και ξέφυγαν με 21-10 με πρωταγωνιστές τους Γκρέι και Κάλαχαν, έφτασαν στο +13 (24-11) πριν το δεκάλεπτο κλείσει στο 26-17.

Ο Καστρίτης επέλεξε να παίξει για μεγάλο χρονικό διάστημα άμυνα ζώνης, αλλά το Περιστέρι αντέδρασε σωστά. Είχε 5/9 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο και πέτυχε 9 πόντους από αιφνιδιασμό στο ίδιο διάστημα, τα δύο “όπλα” δηλαδή απέναντι σε άμυνες ζώνης λειτούργησαν αποτελεσματικά.

Ο Άρης επιθετικά δεν είχε ιδέες, ήταν άστοχος (11/30 εντός πεδιάς με 3/13 τρ.) και μοιραία βρέθηκε πίσω με 44-28 στο ημίχρονο.

Οι κίτρινοι βελτίωσαν την άμυνά τους στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά… ξέχασαν να παίξουν επίθεση. Μπορεί να κράτησαν το Περιστέρι στους 2 πόντους για επτά λεπτά, αλλά η διαφορά δεν έγινε μονοψήφια. Στο 26’ το σκορ ήταν 46-36 και τότε ο Μουρ με πέντε σερί πόντους έγραψε το 51-36 (27’), δίνοντας και πάλι διαφορά ασφαλείας στην ομάδα του, ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε στο 59-46.

Τα πάντα κρίθηκαν στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, όταν ο Άρης είχε μόλις 1/4 βολές και τρία άστοχα ελεύθερα σουτ με το σκορ στο 59-47. Η διαφορά αντί να μειωθεί κάτω από τους 10 και να ξαναβάλει τον Άρη στο ματς, πήγε στους 16 πόντους (63-47 στο 33’) και από εκεί και πέρα οι κίτρινοι δεν είχαν το μυαλό και τις δυνάμεις για να κάνουν την ανατροπή.

Στο 33’ υπήρξε διακοπή του αγώνα λόγω συμπλοκών στην κερκίδα και μετά από περίπου 20 λεπτά ξεκίνησε και πάλι το παιχνίδι, ο Άρης με δύο καλάθια του Μποχωρίδη μείωσε σε 63-51, αλλά το Περιστέρι αντέδρασε, προηγήθηκε με 68-52 και 70-55 (38’) και κάπως έτσι διαμορφώθηκε το τελικό.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 44-28, 59-46, 81-61.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (22/28β., 16/30δπ., 9/20τρ., 34ρ., 26ασ., 15λ., 6κλ.): Βασιλόπουλος 2, Γκρέι 17 (3/6τρ., 3ασ.), Αγραβάνης 10 (2/4τρ.), Ντάνιελ 5 (3ασ.), Κάλαχαν 8 (1), Μουράτος, Σκορδίλης 6 (4ρ.), Φιλιππάκος, Χάροου 6 (4ρ., 8ασ., 3κλ.), Μπέντιλ 15 (8/9β., 2/6δπ., 1/1τρ.), Καράμπελας, Μουρ 12 (3/5δπ., 2/3τρ., 6ασ.).

ΑΡΗΣ (12/22β., 14/31δπ., 7/26τρ., 30ρ., 12ασ., 15λ., 6κλ., 3κοψ.): Φλιώνης 9 (4/5β., 1/3δπ., 1/1τρ., 2κλ.), Μποχωρίδης 18 (1/4β., 4/7δπ., 3/8τρ., 4ρ., 4ασ.), ΜακΓκι 6 (8ρ.), Μπελ 5 (1/4τρ.), Χάρις 4 (1/5τρ.), Σλαφτσάκης, Τολιόπουλος 3 (1/4τρ.), Χρηστίδης, Τζόουνς 7 (3/3β., 2/7δπ., 0/4τρ.), Νταλό 4 (4ασ.), Κάιζερ 5 (6ρ.).