Κιτρινόμαυρη… τριάρα!

Ο Πολωνός επιθετικός της Ντόρτμουντ βρίσκεται στην πόρτα της εξόδου, από τους πρωταθλητές, παρόλα αυτά σκόραρε δις στην αναμέτρηση με το Ανόβερο (3-1) και έδωσε μια σημαντική νίκη στην ομάδα του.

Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι άνοιξε το σκορ με πλασέ στο 8΄, ενώ ο ίδιος παίκτης «έγραψε» το 2-0 στο 21ο λεπτό με κοντινή προσπάθεια. Κόντρα στη ροή του αγώνα, πάντως, το Ανόβερο σκόραρε, πέντε λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον ο Μοχάμεντ Αμπντελαουέ μειώνοντας σε 2-1. Η ομάδα του Κλοπ, ο κλείδωσε τη νίκη στο 72ο λεπτό με τον Τζούλιαν Σίμπερ.

Η Σάλκε έκανε πάρτι στην έδρα της Βόλφσμπουργκ την οποία και νίκησε με 4-1 και έτσι μπήκε στο «κόλπο» του Τσάμπιονς Λιγκ. Ο Τζούλιαν Ντράξλερ άνοιξε το σκορ στο 33ο λεπτό και ξανάδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους στο 63ο ,είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Ίβιτσα Όλιτς. Από μία γρήγορη αντεπίθεση στο 79ο λεπτό ο Ντράξλερ βρήκε τον Τζέφερσον Φαρφάν κι εκείνος έγραψε το 3-1, ενώ στο 86ο ο Γιαν Χούντελαρ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Άουγκσμπουργκ επικράτησε 1-0 στη Βρέμη της Βέρντερ και πλησίασε στους έξι βαθμούς τη 15η Βόλφσμπουργκ. Το Αμβούργο πέταξε δύο βαθμούς μένοντας στο 1-1 με την ουραγό Γκρόιτερ Φιρτ, ενώ η Φράιμπουργκ διατηρήθηκε πέμπτη μετά το βαθμό που πήρε με το ίδιο σκορ στη Νυρεμβέργη.

Πηγή: thisisfootball.gr