Πήρε αυτό που ήθελε ο Άρης, κέρδισε τον Απόλλωνα (68-64) και συνεχίζει για την 6η θέση!

Ο Άρης πήρε αυτό που πρωτίστως ήθελε από τον σημερινό αγώνα του με τον Απόλλωνα Πατρών. Κέρδισε με σκορ 68-64, έφτασε τις εννιά νίκες στο πρωτάθλημα και επέστρεψε στην 6η θέση της βαθμολογίας. Δεν μπόρεσε να πάρει την διαφορά από την ήττα του πρώτου αγώνα (64-53), αλλά σημασία έχει η νίκη, που ήρθε μέσα από την εξαιρετική παρουσία του Πάσαλιτς και την πολύ καλή άμυνα στο πρώτο μισό της τελευταίας περιόδου.

Πολύ ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του. Ο Απόλλων “χτύπησε” από τα 6,75μ., ο Άρης θέλησε να περάσει τη μπάλα στο καλάθι (Σαρικόπουλο), αλλά είχε νευρικότητα στην επιθετική λειτουργία του. Οι Πατρινοί προηγήθηκαν με 2-6 (3′), όμως ο Άρης με τον Πάσαλιτς σε καλή μέρα πήρ το προβάδισμα μετά τα μέσα της πρώτης περιόδου (11-8). Το καλό περιφερειακό σουτ του Απόλλωνα τον κράτησε στο παιχνίδι (17-16 στο 10′) και του έδωσε το προβάδισμα στην δεύτερη περίοδο.

Ο Κλάιμπερ, ο Μακ Κόλουμ και ο Πέτροβιτς είχαν 7/10 τρίποντα ως το 14′ και ο Απόλλωνας ήταν μπροστά στο σκορ με 23-27. Ο Άρης στόχευσε στον Πέτροβιτς επιθετικά, όμως αυτό δεν του βγήκε και στο 19′ βρέθηκε πίσω με 26-34. Αυτό που κατάφερε ο Σαρικόπουλος ήταν να μειώσει στο 29-34 με καλάθι και φάουλ, αλλά ο Άρης έπρεπε να αλλάξει πολλά στο παιχνίδι του, κυρίως στην επίθεσή του.

Στην τρίτη περίοδο ο Άρης επιχείρησε μέσα από την άμυνά του να επιστρέψει στο παιχνίδι και να αποκτήσει τον έλεγχο του. Σταδιακά το πέτυχε αυτό, παρότι ο Πέτροβιτς με 2/2 τρίποντα διατήρησε τον Απόλλωνα μπροστά στο σκορ. Στο 26′ το σκορ ήταν 36-43 για τους Πατρινούς, στο 29′ ο Απόλλωνας προηγήθηκε με 44-48, αλλά το τέλος της περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 48-48.

Το παιχνίδι κρίθηκε στην τελευταία περίοδο και ειδικά στο πρώτο μισό της, όταν ο Άρης κράτησε τον αντίπαλό του για πέντε λεπτά χωρίς καλάθι. Προηγήθηκε με 58-48 (35′), όμως από εκεί και πέρα επικράτησε… πανικός χωρίς λόγο. Η πίεση του Απόλλωνα σε όλο το γήπεδο αιφνιδίασε τον Άρη, που παρότι αγωνιζόταν με τέσσερις περιφερειακούς και τον Ασημακόπουλο έκανε παιδικά λάθη για άλλη μια φορά. Οι Πατρινοί μείωσαν σε 62-61 (38′), όμως ο Άρης με τον Πάσαλιτς και τον Καραποστόλου (4/4β.) έφτιαξε ένα μικρό σερί 6-0, προηγήθηκε με 68-61 (50”) και εκεί τελείωσαν όλα…

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 29-34, 48-48, 68-64.

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 20 (4/5δπ., 4/6τρ., 4ρ., 4ασ., 6λ.), Χαντ 6 (3ρ., 3λ.), Πελεκάνος 7 (4ρ., 2ασ., 2κλ.), Βεζένκοφ 4 (3ρ.), Τσιάρας 6 (5ρ.), Ασημακόπουλος 6 (7ρ., 3ασ.), Καραποστόλου 6 (6/6β., 2ασ.), Μποχωρίδης, Σαρικόπουλος 9 (6ρ., 5λ.), Μούρτος, Βεργίνης 4.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Μακ Κόλουμ 18 (3ρ., 3ασ., 5κλ.), Αργυρόπουλος 2, Γκραντ 8, Λιανός 7, Έρτσεγκ, Πέτροβιτς 14 (4/8τρ.), Κλάιμπερ 9 (3), Μολφέτας, Τέρνερ 2, Κρόλο 4.