“Κολλημένος” στην επίθεση, νέα ήττα (63-72) στο κατάμεστο Παλέ

Ούτε στο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε ο Άρης να βρει λύση στο επιθετικό του πρόβλημα και γνώρισε την ήττα με σκορ 72-63 στο κατάμεστο Αλεξάνδρειο! Οι κίτρινοι είχαν κενά διαστήματα στο δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο, βρέθηκαν πίσω με 16 πόντους, γύρισαν το παιχνίδι στο 35′, αλλά δεν είχαν τις λύσεις για την ολική ανατροπή.

Ο Άρης προσπάθησε να ελέγξει τον ρυθμό στο ξεκίνημα μέσα από τον παλμό της κερκίδας και δύο γρήγορα εύστοχα τρίποντα του Πελεκάνου, προηγήθηκε με 8-4, αναγκάζοντας τον αντίπαλό του να κάνει 6 λάθη στα πρώτα 7 λεπτά, ωστόσο οι παίκτες του Μαρκόπουλου ήταν πολύ εύστοχοι. Ο ΠΑΟΚ είχε 6/10 δίποντα και 1/1 τρίποντο στο πρώτο δεκάλεπτο, περνώντας κυρίως τη μπάλα στον Παπαδόπουλο και έτσι ισορρόπησε το παιχνίδι (16-15 στο 10′).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι κίτρινοι δεν μπόρεσαν να περιορίσουν την εκτέλεση του ΠΑΟΚ από τα 6,75μ., ενώ οι παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο του Δικέφαλου έδωσαν λύσεις (18π. από τους 35π. στο α’ μέρος). Αποτέλεσμα όλων αυτών ήταν να προηγηθούν οι φιλοξενούμενοι με 34-25 (16′), εκμεταλλευόμενοι και τα λανθασμένα σφυρίγματα του Σώμου. Ο Άρης προσπάθησε να μειώσει και το έκανε εν μέρει, κλείνοντας το ημίχρονο στο 30-35.

Η τρίτη περίοδος ήταν καταστροφική για τον Άρη. Ο ΠΑΟΚ με την τριάδα Χαραλαμπίδη, Μακ Γκραθ και Παπαδόπουλου πήρε διαφορά 16 πόντων (36-52), εκμεταλλευόμενος την αστοχία των παικτών του Βαγγέλη Αγγέλου. Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τον Άρη πίσω με 56-43, όμως οι κίτρινοι με αντεπίθεση στο πρώτο μισό της τέταρτης περιόδου κατάφεραν να μπουν και πάλι στο παιχνίδι. Μείωσαν σε 56-52 (35′), όμως σε εκείνο το σημείο ήρθε ένα τρίποντο από τον Κασελάκη στη λήξη της επίθεσης και έγινε το 59-52. Αυτό το σουτ “έκοψε” τα πόδια των παικτών του Αγγέλου, ο ΠΑΟΚ βρήκε άλλο ένα “μεγάλο” σουτ από τον Μακ Γκραθ που έκανε το 56-65 (37′) και κάπου εκεί όλα τελείωσαν. Τα δεκάλεπτα: 16-15, 30-35, 43-56, 63-72.

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 16 (5/5δπ., 2/7τρ.), Χαντ 3, Πελεκάνος 18 (3/3β., 3/4δπ., 3/5τρ.), Τσιάρας, Ασημακόπουλος 2, Καραποστόλου 3 (1), Χαρίσης, Μποχωρίδης 4, Σαρικόπουλος 8 (6ρ., 2ασ.), Βεργίνης 6, Τσακαλέρης 3.

ΠΑΟΚ: Χάτσερ 2, Κασελάκης 3 (1), Χαραλαμπίδης 15 (2), Μακ Γκραθ 17 (2/3β., 6/7δπ., 1/3τρ., 5ασ.), Τσαϊρέλης, Δέδας 6 (2), Μαργαρίτης 4, Παπαδόπουλος 20 (10/15δπ.), Χαριτόπουλος 5 (10ρ., 3ασ.).

Διαβάστε εδώ την εξέλιξη του αγώνα, όπως σας την παρουσίασε λεπτό προς λεπτό live το PRESSARIS