ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ

Κορίτσια για φίλημα, νίκη με ανατροπή (3-2) επί του Ηλυσιακού

Έπαιξε με τη… φωτιά αλλά δεν κάηκε παρά άφησε βαθμό στα Ιλίσια. Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Άρη νίκησε με ανατροπή τον Ηλυσιακό με 3-2.

Οι κιτρινόμαυρες της Θεσσαλονίκης έχασαν τα δύο πρώτα σετ με 25-18 και 25-20 και όλα κρίθηκαν στο τρίτο σετ. Εκεί μετά το 23-23 είχαμε άλλες οκτώ ισοπαλίες, αλλά ο Άρης βρήκε τις λύσεις και επικράτησε με 31-33 χάρη σε δύο άσσους της Σκουλούδη.

Στο τέταρτο σετ ο Άρης κατάφερε να επικρατήσει με 25-20 και να στείλει το ματς σε τάι μπρέικ. Εκεί δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα. Ο Άρης έβγαλε ψυχή και επικράτησε με 15-5.

Πιο αναλυτικά:

Στην αρχή του πρώτου σετ οι ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ, ωστόσο ο Ηλυσιακός με ένα επιμέρους σκορ 5-0, έκανε το 14-8. Ο Ηλυσιακός διεύρυνε το προβάδισμα κάνοντας το 19-11, με τις κιτρινόμαυρες όμως να μην τα παρατάνε και να μειώνουν σε 19-16. Παρά την προσπάθεια του Άρη, οι γηπεδούχοι πήραν το πρώτο σετ με 25-18.

Στο δεύτερο σετ, ο Άρης ξεκίνησε νευρικά και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 9-5. Ο Ηλυσιακός διατήρησε αυτό το προβάδισμα και έκανε το 2-0 με 25-20.

Στο τρίτο σετ, οι κιτρινόμαυρες προηγήθηκαν με 3-5, με τον Ηλυσιακό να ισοφαρίζει γρήγορα σε 5-5. Ο Άρης ξανά πήρε προβάδισμα με 7-11, με τον Ηλυσιακό να απαντάει και να κάνει το 17-15. Με διαρκείς εναλλαγές στο σκορ (20-19, 20-21) και τις δυο ομάδες να το θέλουν για τους δικούς τους λόγους, όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες με τον Άρη να το κερδίζει με 31-33 και να οδηγεί το ματς σε τέταρτο σετ.

Στο τέταρτο σετ, ο Άρης προηγήθηκε με 6-9 και διεύρυνε ακόμα περισσότερο το προβάδισμα, κάνοντας το 13-19. Στο τέλος ο Άρης έχασε τη συγκέντρωσή του, ωστόσο αυτό δεν του στοίχισε το σετ, το οποίο κέρδισε με 20-25 και οδήγησε το ματς σε τάι- μπρέικ.

Οι κιτρινόμαυρες μπήκαν αποφασισμένες να φύγουν με το «διπλό» και ξεκίνησαν στο τάι- μπρέικ με 0-4. Χωρίς να απειληθούν, κατάφεραν να το κερδίσουν με 5-15 και κατ’ επέκταση να πάρουν τη νίκη.

Σετ: 2-3 (25-18, 25-20, 31-33, 20-25, 5-15)