Κορυφή με “διπλάρα” (1-3) στο Μαρκόπουλο για τον Άρη!

Η ομάδα Βόλεϊ Γυναικών του Άρη πήρε σπουδαίο διπλό στην Αθήνα επί του Μαρκόπουλου με 1-3 σετ και έπιασε κορυφή στον Α’ Όμιλο της Volley League, με τον Α.Ο. Θήρας να μετρά έναν αγώνα λιγότερο.

Αναλυτικά:

Τα κορίτσια του Θανάση Δράμπα κυριάρχησαν απόλυτα μετά το πρώτο σετ. Σημείο – «κλειδί» του αγώνα ήταν τα μέσα του τρίτου, όταν ο ΑΡΗΣ μετέτρεψε το 8-8 σε 8-15. Από εκεί και πέρα δεν ξανακοίταξε πίσω και έφτασε άνετα στη νίκη, που τον έφερε στους 14 βαθμούς.

Στο πρώτο σετ, ο ΑΡΗΣ μετέτρεψε το 10-6 σε 10-10 και προηγήθηκε με 11-12. Ο ΑΡΗΣ κρατούσε προβάδισμα ενός πόντου (17-18) και στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι (22-22). Οι γηπεδούχοι πήραν δύο σερί πόντους (24-22) και μαζί το σετ με 25-23.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε πιο δυνατά το δεύτερο σετ και προηγήθηκε με 1-3 και 2-5, ενώ έφτασε τη διαφορά στους τέσσερις πόντους με το 3-7.  Οι «κιτρινόμαυρες» κράτησαν το προβάδισμα (7-11) και το αύξησαν στους πέντε (8-13). Το Μαρκόπουλο μείωσε σε 11-13 αλλά ο ΑΡΗΣ με όπλο το σερβίς απάντησε άμεσα και έγραψε το 11-17. Διατήρησε τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα (14-21) και πήρε εύκολα το σετ με 17-25.

Το Μαρκόπουλο προηγήθηκε με 5-1 στην αρχή του τρίτου σετ. Ο ΑΡΗΣ αντέδρασε άμεσα και όχι μόνο ισορρόπησε, αλλά με εντυπωσιακό σερί πέρασε με 6-8. Με νέο εκπληκτικό σερί, τα κορίτσια του Δράμπα μετέτρεψαν το 8-8 σε 8-15 και ανέβασαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά, στο 9-18. Τη διατήρησαν σ’ αυτά τα επίπεδα (12-21) και κέρδισαν άνετα το τρίτο σετ με 14-25.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 5-2 στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ. Για ακόμα μία φορά η αντίδραση του ΑΡΗ ήταν άμεση και ήρθε το 5-5. Οι «κιτρινόμαυρες» πέρασαν με 7-9 και ανέβασαν τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (8-12). Ο ΑΡΗΣ ανέβαζε ρυθμούς γράφοντας το 10-15 και το 11-17. Κράτησε το προβάδισμα σε υψηλά επίπεδα (14-21) και κατέκτησε εύκολα και το τέταρτο σετ με 17-25, παίρνοντας παράλληλα τη νίκη με 1-3.

Τα σετ: 24-23, 17-25, 14-25, 17-25.

Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο): Αρναούτου 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Γκουντιμένκο 8 (3/7 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Δικαιούλια (0/7 επ., 2 μπλοκ), Μπεντάρτ 23 (20/47 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μπράιαν 7 (6/23 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ.), Νικολογιάννη 6 (4/20 επ., 2 άσσοι, 65% υπ.) / Κόττα (λ, 58% υπ.), Δήμου (λ), Ευαγγελίου, Λεπενιώτη 1 (1/4 επ., 67% υπ.), Παυλοπούλου 1 (1/1 επ.).

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Θανάσης Δράμπας): Ανθούλη 20 (15/37 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Δρακουλίδου 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Έβανς 11 (10/31 επ., 1 μπλοκ, 76% υπ.), Τζούριτς 11 (10/18 επ., 1 μπλοκ), Σαβάρ 12 (11/26 επ., 1 μπλοκ, 53% υπ.), Κιουτσιούκη 14 (7/12 επ., 4 άσσοι, 3 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 50% υπ.), Πήττα, Τάνη.