Κρέμασε την Ίντερ ο… Ιντζάγκι και χαρίζει το πρωτάθλημα στη Μίλαν (videos)

Ο Ιντζάγκι αποφάσισε να αλλάξει τερματοφύλακα στο εξ αναβολής ματς της Ίντερ, με τον Ράντου να κάνει τραγικό λάθος και να χαρίζει τη νίκη στην Μπολόνια (2-1), όπως και το προβάδισμα τίτλου στη Μίλαν.

Η Ίντερ κάνει… δώρο το σκουντέτο στη Μίλαν! Παρότι ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι με γκολάρα του Πέρισιτς, σπατάλησε πολλές ευκαιρίες και είδε την Μπολόνια να κάνει την ανατροπή, με το δεύτερο τέρμα των «ροσομπλού» να είναι μια χορηγία του Ράντου!

Μεγάλες οι ευθύνες του Σιμόνε Ιντζάγκι, ο οποίος αποφάσισε να αλλάξει -χωρίς λόγο- τερματοφύλακα στο εξ αναβολής για την 20η αγωνιστική της Serie A αφήνοντας στον πάγκο τον Χαντάνοβιτς και αυτό κόστισε στους «νερατζούρι» αφού το λάθος του Ράντου δεν γίνεται ούτε στα… τοπικά, πόσω μάλλον για μια ομάδα που διεκδικεί το πρωτάθλημα!

Η Ίντερ ηττήθηκε στην έδρα της Μπολόγια στο Ρενάτο Νταλ’ Άρα με 2-1 και έχασε το προβάδισμα για την κατάκτηση της Serie A. Ο Αρναούτοβιτς στο 28′ και ο Σανσόνε στο 82′ υπέγραψαν τη νίκη της Μπολόνια, ενώ ο Πέρισιτς είχε ανοίξει προσωρινά το σκορ για τους νερατζούρι.

Η Μπολόνια έστησε μπλόκο και στην Ίντερ στο Ρενάτο Νταλ’ Άρα για την εξ αναβολής αναμέτρηση της 20ης αγωνιστικής της Serie A, καθώς νίκησε με 2-1. Με αυτό το αποτέλεσμα οι νερατζούρι έμειναν στους 72 και παραμένουν στο -2 από τη Μίλαν, ωστόσο τώρα έχουν τον ίδιο αριθμό αγώνων.

Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι πήρε κεφάλι στο σκορ μόλις στο τρίτο λεπτό. Ο Πέρισιτς βρήκε λίγο κενό χώρο μέσα στην περιοχή και έστειλε το σουτ, με την μπάλα να καταλήγει στο βάθος της εστίας του Σκορούπσκι.

Η Μπολόνια έφερε το παιχνίδι στα ίσια με τον Αρναούτοβιτς στο 28ο λεπτό. Ο Μπάροου έκανε μια σέντρα από τα αριστερά και ο Αυστριακός κίπερ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Οι νερατζούρι έφτασαν κοντά στο πάρουν το προβάδισμα στο σκορ, ωστόσο η κεφαλιά του Ντάμφρις στο 33′ κατέληξε λίγο άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βρουν το χρυσό γκολ που θα τους έδινε το προβάδισμα, ωστόσο δεν τα κατάφεραν ενώ ήταν ελάχιστα απειλητικοί προς την εστία του Σκορούπσκι.

Αντίθετα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τον Σανσόνε στο 82ο λεπτό. Ο Ράντου έκανε ένα ολέθριο λάθος στη μικρή περιοχή ο Ιταλός επιθετικός της Μπολόνια υπέγραψε τη νίκη της Μπολόνια.

Μπολόνια: Σκορούπσκι, Σουμλόρο, Μεδέλ, Τεάτ, Ντε Σιλβέστρι, Σβάμπενργκ, Σοχούτεν, Σοριάνο, Χάικι, Μπάροου, Αρναούτοβιτς.

Ίντερ: Ράντου, Σκρίνιαρ, Ντε Φράι, Ντιμάρκο, Ντάμφρις, Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς, Τσαλχάνογλου, Πέρισιτς, Λαουτάρο, Κορέα.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 20ής αγωνιστικής στη Serie A και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Σαμπντόρια-Κάλιαρι     1-2

(18΄ Γκαμπιαντίνι – 55΄ Ντεϊόλα, 71΄ Ντεβολέτι)

Λάτσιο-Έμπολι          3-3

(14΄ Ιμόμπιλε, 66΄, 90+3΄ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς – 6΄ πεν. Μπαϊράμι, 8΄ Ζουρκόφσκι, 75΄ Ντι Φραντσέσκο)

Σπέτσια-Βερόνα         1-2