Κρίμα!Αυτοκτόνησε ο Άρης στην Πάτρα, κορυφαίος ο Τζούστον και 7η θέση (74-73)

Τρομερό ματς έγινε στην Πάτρα ανάμεσα στον Απόλλωνα και τον Άρη!

Ο Αρης έχασε μια σπουδαία νίκη  στο τέλος και  πήρε την 7η θέση με κορυφαίο τον Τζούστον, δίνοντας μεγάλη μάχη, αλλά ένα μεγάλο καλάθι του Σίμονς στο τέλος και ένας λάθος του Πουλιανίτη έφεραν το 74-73!

Πολύ δυνατά με σερί 0-6 ξεκίνησε ο Άρης, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για το πρώτο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έμεινε μετά το 2ο λεπτό χωρίς καλάθι για 6 λπετά και ο Απόλλων Πάτρας έκανε ένα σερί 7-0. Ήρθε ένα τρίποντο του Κάουαν να κάνει το το 7-9, αλλά η περίοδος έκλεισε με τον Απόλλωνα να προηγείται με 10-9 σε ένα κάκιστο πρώτο δεκάλεπτο!

Ο Απόλλων μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 13-9 και 15-11! Ο Νετζήπογλου μείωσε στο 13ο λεπτό σε 15-14! Ο Απόλλων ξέφυγε με 19-14 στο 15ο λεπτό, αλλά ο Ουίλιαμς μείωσε σε 19-17. Ο Άρης ήταν τρομερά άστοχος, δεν είχε λύσεις στις επίθεση. Ο Τζούστον είχε λύσεις για τον Άρη, που μείωσε σε 25-22 στο 18ο λεπτό. Ο Λονγκ έκανε μεγάλη ζημιά στον Άρη, αλλά με σερί 0-7 ο Άρης προηγήθηκε 28-29! Mε μια βολή του Δίπλαρου, το ημίχρονο έληξε 29-29!

Ο αγώνας ήταν ανοικτός και η εξέλιξη απρόβλεπτη. Ο Άρης προηγήθηκε με 29-31, αλλά ο Απόλλων ξέφυγε 35-31 και 38-33! Ο Λονγκ και ο Ντέιβις έκαναν τη μεγαλύτερη ως το 24ο λεπτό! Και ο Μακλίν όμως έβαζε τρίποντα και ο Άρης βρέθηκε στο μείον 7,  στο 25 λεπτό της αναμέτρησης.  Ο Άρης όμως πάντα αντιδράει μέσω άμυνας και μείωσε σε 42-41! Δυο απανωτά τρίποντα του Λονγκ και του Μακλίν όμως φέρνουν τον Άρη στον μείον 7, με 48-41! Ο Άρης έμενε κοντά στο σκορ, δεν μπορούσε να προηγηθεί όμως! Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με τον Άρη να χάνει με 53-46!

Οι Αχαιοί διατηρούσαν σεβαστό προβάδισμα και στο 32ο λεπτό προηγήθηκαν με 58-50. Ο Κέλι άρχισε να έχει επαφή με το καλάθι! Ο Τζούστον βοήθησε με καλάθια και ο Άρης μείωσε σε 58-57! Εφτα λεπτά πριν το τέλος το ματς πήγε στο μηδέν! Οι δυο ομάδες πήγαιναν καλάθι καλάθι! Ο Αρης προηγήθηκε με 64-68 στο πιο κρίσιμο σημείο.  Οι κίτρινοι κατέθεσαν ψυχή , αλλά στο τέλος ηττήθηκαν με 74-73! Κρίμα, πλέον ο ΠΑΟ θα είναι ο αντίπαλος στα πλέι οφ!

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Τσολάκος, Ζιώγας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-9, 29-29, 53-46, 74-73

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Μπόγρης (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τσαλμπούρης 11 (2/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4/5 βολές), Σίμονς 10 (2), Δίπλαρος 1, ΜακΛίν 18 (1/3 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4/6 βολές), Τσιακμάς, Διαμαντάκος, Μολφέτας, Ντέιβις 11 (3/3 δίποντα, 5/7 βολές, 7 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ 23 (2/4 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 4/4 βολές)

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Κάουαν 15 (1/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λόκετ 6, Νετζήπογλου 6, Γουίλιαμς 3 (1/6 σουτ), Κέλι 12 (6/10 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τζούστον 25 (9/14 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 12 ριμπάουντ), Καμάρας, Σχίζας 1, Πουλιανίτης 5 (1), Κώττας